Drumul Brad-Crişcior, aferent DN 74, are deja turnat primul strat de asfalt. Lucrările continuă, cât timp vremea va permite
Magdalena Șerban
Unul dintre cele mai mari deziderate ale conducerii brădene, mai exact ale primarului Florin Cazacu, îl constituie modernizarea drumului Brad-Crișcior, aferent DN 74. În urma accesării axei de finanțare pusă la dispoziție de Programul Național Anghel Saligny, în baza unui proiect a cărui valoare ajunge la
12 000 000 lei, dorința administrativă a devenit realitate. Lucrările sunt deja în teren.
Sunt prevăzute 24 de luni pentru execuție, dar speranța e ca în 2024 să fie gata
„A fost turnat primul strat de asfalt pe segmentul de drum Brad-Crișcior, DN 74. Pe o lungime de 600 de metri, pe o bandă din strada Moților, neasfaltată până în acest moment, urmează să fie înlocuită conducta de apă potabilă. Drumul, în această etapă, a fost semnalizat cu marcaj de culoare galbenă, conform normelor pentru drumurilor aflate in construcție. În perioada următoare, în funcție de starea vremii, se vor efectua lucrările prevăzute în proiect, în special pe acostamentul drumului. De asemenea, se vor intensifica lucrările de refacere a infrastructurii afectate de lucrările de înființare a distribuției de gaz metan. În paralel vor continua lucrările de introducere a rețelelor de gaz metan în oraș”, a transmis Florin Cazacu (foto), primarul municipiului Brad. Însă ca orice lucru important și cu impact major asupra comunității, presupune și un preț de plătit. În cazul de față – disconfortul. Dar contează că la final se vor uita toate neplăcerile, fiind vorba de un obiectiv modernizat. „Din păcate, în perioada de executare a acestor tipuri de lucrări, mai ales în timpul iernii, se crează un mare disconfort. Sperăm ca perioada de maxim disconfort, generat de lucrările de pe șantier, să fie depășită în cel mai scurt timp posibil. Mulțumim mult pentru înțelegere și vă asigur de implicarea competentă a administrației publice locale pentru implementarea operativă a proiectelor importante pentru comunitate și depășirea problemelor majore cu care se confruntă municipiul Brad”, a mai comunicat edilul local.