Doi înotători de la CSŞ Hunedoara, campioni naţionali

Bazinul de înot din Bacău a fost gazda întrecerilor din cadrul Campionatelor Naţionale pentru seniori, tineret şi juniori, competiţie care deschide sezonul oficial pentru 2018.

Înotătorii de la CSŞ Hunedoara, pregătiţi de profesorii Dan Ardelean şi Anca Băjan, au fost prezenţi iar la finalul competiţiei, unde au înregistrat rezultate mai mult decât remarcabile, atât în întrecerile individuale, cât şi la ştafete.
Cel mai bun rezultat a fost obţinut de Arnold Marton (născut în 2001). În proba masculină de 200 de metri bras, acesta a ocupat primul loc, devenind campion naţional de tineret, iar în clasamentul seniorilor a obţinut medalia de bronz. Foarte bine a evoluat şi Raluca Mera, nouă vicecampioană naţională de tineret la 100 spate, în vreme ce Raul Bădărău (locul 3, în foto) (400 liber) şi Victor Iacob (200 spate) au obţinut medalii de bronz, tot la tineret.
O comportare excelentă pentru clubul din municipiul Hunedoara a avut ştafeta compusă din Victor Iacob, Arnold Marton, Raul Bădărău şi Andrei Păduraru, care a câştigat titlul de campioană la tineret la 4X100 mixt şi medalia de argint la 4X200 liber, tot la tineret, în vreme ce juniorii Anca Hăulică, George Iloviceanu, Daria Budriş şi Marius Timofte au devenit vicecampioni naţionali la 4X100 mixt combinat.
Aşa cum ne-a comunicat Marieta Ilcu-Răileanu, directorul CSŞ Hunedoara, aceste performanţe obţinute de către tinerii înotători situează secţia de nataţie de la clubul hunedorean între fruntaşele competiţiei naţionale.