Cupa României pleacă din nou la Timişoara

Nicolae Gavrea

Finala competiţiei de futsal pentru Cupa României le-a adus din nou, faţă în faţă pe cele mai titrate formaţii din campionat: Autobergamo Deva şi Informatica Timişoara, ultima formaţie fiind şi deţinătoarea trofeului.

Finala din acest an s-a disputat în Sala Sporturilor „Zsolt Eross” din Miercurea Ciuc, iar cele două mari rivale au dus suspansul până la loviturile de departajare, pentru a se stabili noua câştigătoare a trofeului.
Devenii au avut în permanenţă avantaj pe tabela de scor pe parcursul timpului regulamentar, însă de fiecare dată timişorenii au recuperat, au găsit resurse şi au revenit, ba chiar în prelungiri au preluat conducerea – pentru prima şi singura dată. Cristian Matei, accidentat în semifinala cu Imperial Wet, a absentat, dar devenii au început mai bine meciul şi au deschis scorul în minutul 4 prin Robert Matei. A egalat Savio Valadares, după care au ieşit la rampă internaţionalul moldovean Cristian Obadă, care a înscris pentru 2-1, dar Felipe Oliveira a egalat. Obadă a punctat pentru 3 – 2, pentru ca acelaşi Oliveira să stabilească scorul pauzei la 3 – 3. Extrem de nervos însă, Felipe Oliveira a văzut şi cel de-al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat.
După pauză, partida a continuat în acelaşi ritm, fiind extrem de disputată. Robert Matei înscrie din nou un gol cu care şi-a readus echipa la conducere pentru a patra oară, Paulo Ferreira a dublat avantajul lui Autobergamo, pentru prima oară fiind înregistrată o diferenţă de două goluri în această finală. Informatica a mizat totul pe cartea atacului total şi a reuşit aproape incredibil să egaleze prin reuşitele internaţionalului sârb Milos Simic şi a lui Savio Valadares. Acesta din urmă a văzut şi el cartonaşul roşu după un fault extrem de urât, însă devenii nu au putut să fructifice cele două minute de superioritate numerică.
În prelungiri, acelaşi Simic, căpitanul Timişoarei, a marcat pentru 6 – 5, însă Cristi Obadă a punctat pentru Autobergamo şi astfel finala s-a decis la loviturile de departajare, exact ca în urmă cu un an. Şi acum, tot timişorenii s-au dovedit mai inspiraţi, marcând prin Daniel, Rakic, Ilaş şi Simic şi ratând doar prin Deco, în timp ce pentru deveni au înscris Ferreira, Matei şi Ignat, ratând Stoica şi foarte tânărul Andre.
Şi astfel, Informatica şi-a adjudecat Cupa României pentru al doilea sezon consecutiv
INFORMATICA: Iancu, Voin – Rakic, Simic, Nastai, Lupu, Ilaş, Deco, Savio, Daniel Oliveira, Felipe Oliveira, Lungu. Antrenor Robert Lupu.
AUTOBERGAMO: Toniţă, Savu – Pânzaru, Ferreira, Obadă, Tacot, Cristi Matei, Florin Matei, Ignat, Stoica, Csoma, Andre, Pedro. Antrenor Florin Ignat.