Devenii, înfrânţi la scor de tenis, dar au un nou antrenor

11-cns-cetate-deva-att00106Ovidiu Mănăstire

CNS Cetate Deva a pierdut un nou meci în acest sezon al Ligii a III-a, fiind învinsă în deplasare, scor 3-6, de Naţional Sebiş. De ieri însă, gruparea alb-albastră este pregătită de noul antrenor, acesta fiind Viorel Tănase, fost tehnician al echipelor Oţelul Galaţi, Farul Constanţa şi SC Bacău.

Câte un gol la începutul reprizelor
Victoria din duelul cu Pandurii II nu a avut darul de a trezi gruparea din reşedinţa judeţului, care a început dezastruos partida de la Sebiş. Marius Ion a deschis scorul în minutul 2, reluând în poarta lui Bodea după centrarea lui Săulescu şi un dribling scurt. Fiecare echipă a avut şansa de a mai puncta în prima repriză, dar s-au opus portarii, Bodea scoţând şutul lui Săulescu de la 14 metri, iar Fişteag execuţia lui Vaştag, de la 25 de metri. Imediat după reluare, gazdele au majorat diferenţa, prin Rosemblum, care a înscris din careu după pasa lui Mihuţa.

„Coşmarul” Săulescu
Săulescu a fost omul meciului de vineri, după pasa de la primul gol, reuşind o „dublă” în decurs de opt minute, care a închis practic partida. Mijlocaşul gazdelor a dus scorul la 3-0 după o acţiune personală, în care l-a driblat şi pe portarul devean, iar apoi a marcat din nou, fructificând o pasă a lui Iuga, dar faza a pornit de la o degajare greşită a lui Bodea. Răbufnirea de orgoliu a devenilor, fructificată de reuşitele noilor intraţi Lintaru şi Tecsi, a fost anulată de gafele din apărare, iar Iuga şi Clej au refăcut diferenţa de patru „lungimi”. Velici a înscris şi el în prelungiri, împotriva fostei sale echipe, o palidă consolare pentru un meci sinonim cu dezastrul pentru CNS Cetate.

Viorel Tănase, noul tehnician al devenilor
Vestea bună pentru echipa deveană este însă faptul că de ieri are un nou antrenor principal. Preşedintele Cristi Bobar a ajuns la o înţelegere cu Viorel Tănase, tehnician cu licenţa PRO, care a mai pregătit pe Oţelul Galaţi, Dunărea Galaţi, Farul Constanţa şi SC Bacău.
„Viorel Tănase este alesul nostru pentru postul de antrenor. A antrenat în Liga I şi Liga a II-a, deţine licenţa PRO şi a venit de la Galaţi la Sebiş special pentru a vedea echipa. Nu a avut pretenţii exagerate şi va veni şi cu un antrenor secund”, a spus Cristi Bobar. Tănase, 45 de ani, are un CV bogat ca jucător, evoluând în peste 400 de partide în Liga I la echipe ca Oţelul Galaţi, Dinamo Bucureşti şi FC Argeş, având şi o aventură în străinătate, la Maccabi Netanya (Israel). A înscris 62 de goluri în Liga I şi are o selecţie la prima reprezentativă a României.

NAŢIONAL SEBIŞ 6 (1)
Fişteag – Rosenblum, Stupu, Suciu (78 Fuchs), Siminic (cpt.) – Cârstoiu (68 Basic), Mihuţa – Săulescu (81 Clej), Iuga, Susan (68 Roman) – M. Ion. Antrenor: Călin Cojocaru
CNS CETATE DEVA 3 (0)
Bodea – Jude, Pistol (41 Vajda), Kereki, Doboş (70 Lintaru) – Şaucă (58 Tecsi), Vaştag (cpt.), R. Cristian, Sahru – Bloj, Velici. Antrenori: Marius Bortiş şi Petre Clep
Arbitri: Aurel Vărzan (Oţelu Roşu) – Alexandru Filip (Timişoara), Radu Pascu (Oradea)
Au marcat: M.Ion (2), Rosemblum (50), Săulescu (58, 66), Iuga (84), Clej (88) – Lintaru (77), Tecsi (82), Velici (90+2)