Devence premiate pe podium la Constanţa

Federaţia Română de Gimnastică a organizat în Sala Polivalentă din Constanţa Campionatul naţional de gimnastică pe echipe pentru juniori I şi II. Competiţia a fost presărată cu multe evoluţii interesante, dar şi cu multe ratări, ţinând totuşi cont de faptul că fetele sunt abia la al doilea an în care evoluează în astfel de întreceri naţionale. A fost până la urmă un util test de verificare pe care gimnastele din cadrul programului naţional ”Ţară, ţară, vrem campioane” l-au trecut cu bine.

Mulţumiţi de rezultatele sportivelor
Componentele grupei de performanţă, care sunt cantonate la Deva, au avut evoluţii bune şi au urcat pe podiumul de premiere cu echipele. De remarcat faptul că la junioare II nivelul 3 de competiţie, echipele de la CSS 1 Farul Constanţa s-au situat pe primele două locuri, iar pe trei s-a clasat echipa CSA Steaua Bucureşti.
În ceea ce priveşte junioarele II, nivelul patru de concurs, echipa LPC Cetate Deva, alcătuită din Amalia Ghigoarţă, Ioana Danciu, Luana Şerbănescu şi Adina Crişan, s-a clasat pe locul I, cu un total de 157.150 de puncte. Cea de a doua echipă de la clubul devean, alcătuită din Timeea Krisbai, Andreea Lucaciu, Denisa Mândruţ şi Bianca Câmpan, s-a clasat pe locul IV, cu 147.800 de puncte.
Amalia Ghigoarţă a finalizat concursul pe locul secund la individual compus, cu un total de 52.550 de puncte, urmată de colega ei, Ioana Danciu -52.450 de puncte, cele două gimnaste având execuţii mai slab notate la sărituri şi paralele.
În concursul junioarelor II, nivelul trei de competiţie, Erica Gogoaşe a câştigat medalia de argint, cu un total de 52.400 de puncte.
Grupul de tehnicieni care le pregătesc pe aceste sportive- Gina Gogean-Groza, Raluca Bugner, Lucian Sandu şi Cristinel Micu s-au declarat mulţumiţi de aceste rezultate iar pentru gimnaste urmează o binemeritată vacanţă.