Deţinãtoarea trofeului, eliminatã în optimi

11 x 2 aurul brad eliminataCiprian Marinuţ

Aurul Brad, deţinătoarea trofeului „Cupei României” la fotbal, faza judeţeană ediţia 2012-2013, a fost eliminată, ieri, din optimile actualului sezon al competiţiei. Trupa antrenată de Alin Gomoi a fost învinsă de CFR Simeria cu 3-2, după prelungiri, deşi condusese cu 2-0.

Meci nebun, gafe monumentale
Echipa din Brad, care a avut o vară performantă, ajungând până în turul al IV-lea al fazei naţionale, a început
în forţă meciul de la Simeria, dar apoi a pierdut, din cauza unor gafe de „cascadorii râsului”, după un final dramatic. Aurul a condus cu 2-0 prin golurile marcate de Vlad Alexandru (min. 27) şi Nedea (min. 30). CFR a revenit în joc prin golul semnat de D. Sîrbu, 1-2 (min.57). La  scorul de 1-2, Aurul putea încheia conturile, dar Bănărescu a ratat un penalti. Ratările s-au răzbunat, iar feroviarii au egalat prin B. Buta în minutul 90+2. Imediat, în prelungiri, Iuga (min. 94) a înscris golul de 3-2 pentru CFR Simeria. Alin Gomoi, antrenorul Aurului, a pus eliminarea pe seama gafelor monumentale ale jucătorilor săi şi a unei erori de arbitraj. „La primul lor gol, a gafat Bănărescu, care apoi a ratat şi un penalti. La celelalte două goluri ale CFR-ului, portarul nostru, Ilea, a comis erori de cascadorii râsului. La 3-2 pentru CFR, noi am înscris şi golul trei, în urma unui corner, dar el a fost anulat eronat pe motiv de ofsaid”, a spus Alin Gomoi.

O altă surpriză la Teliuc
În duelul „ligilor”, derulat în cinci dintre meciurile optimilor, doar o echipă de Liga a V-a a reuşit să scoată din cursă o grupare din Liga a IV-a. Performanţa aparţine echipei Minerul Teliuc, care a dispus de Dacia Orăştie cu scorul de 4-0, în contextul în care oaspeţii s-au prezentat la meci cu juniorii. În celelalte partide, s-au înregistrat rezultatele: Cetate Răchitova – Retezatul Haţeg 0-2; Unirea Veţel – Şoimul Băiţa 2-4; Key Systemsro Ribiţa – Aurul Certej 0-3; AS Sântămăria Orlea- U. Petroşani 3-7; Victoria Călan – Gloria Geoagiu 2-0; Inter Petrila – Hercules Lupeni 1-2.