Derbi tensionat la Crăciuneşti

Cel mai important meci al rundei secunde din Liga a IV-a, jucat între Şoimul Băiţa şi CS Hunedoara, s-a încheiat nedecis, scor 2-2, însă a avut de toate. Ambele formaţii au încheiat partida cu câte un jucător mai puţin iar oaspeţii au egalat în minutul 90, după un penalti contestat de amfitrioni.

Tensiune, eliminări şi egalare dramatică
Considerate două dintre echipele care aspiră la locul 1 al Ligii a IV-a, Şoimul Băiţa şi CS Hunedoara au oferit un meci spectaculos la Crăciuneşti, cu destule faze de poartă dar şi momente tensionate. Oaspeţii au deschis scorul rapid, în minutul 3, prin Cristian Creciunesc, dar apoi gazdele au pus presiune pe poarta lui Cobliş. Au urmat destule durităţi şi cartonaşe galbene de fiecare parte, iar jucătorul oaspeţilor, Cristian Simionov, a fost eliminat la finalul primei părţi, pentru cumul de avertismente. Profitând de superioritatea numerică, gazdele au întors rezultatul în partea secundă, prin reuşitele lui Jurj şi Stamatin, dar la patru minute după al doilea gol, Andrei Sevastiţa, căpitanul Şoimului, a fost eliminat la rândul său pentru două galbene. Oaspeţii au trecut pe lângă egalare, ratând un penalti prin Ionuţ Radu, dar au primit o nouă lovitură de pedeapsă în ultimul minut de joc, la intevenţia arbitrului asistent, Alin Saraol. Marinel Şumuţiu nu a mai ratat şi derbiul s-a încheiat la egalitate, spre nemulţumirea ambelor echipe.

Antrenorii, nemulţumiţi pentru remiză
După partidă, ambii antrenori considerau că echipele lor meritau victoria. „După aspectul jocului, eu cred că meritam să câştigăm. Am pierdut două puncte, nu am câştigat unul. Însă arbitrajul a fost părtinitor şi ne-a dezavantajat în multe faze. Asta este, mergem mai departe şi luptăm pentru promovare. Ştiu că nu am un lot nici numeric şi nici valoric pentru acest obiectiv, dar eu sunt optimist din fire”, a spus Ioan Pisoiu, antrenorul Şoimului Băiţa. Nemulţumit de rezultat a fost şi Mircea Alic jr., tehnicianul lui CS Hunedoara: „Cred că noi trebuia să câştigăm. Am avut jocul în mână, am condus cu 1-0 şi am ratat alte ocazii mari, la faze tratate cu superficialitate. Sunt nemulţumit de atitudinea unor jucători, au intrat nejustificat în starea de tensiune şi au încasat uşor cartonaşe. Dar aceste lucruri nu vor rămâne fără repercusiuni pentru ei. Va fi o luptă strânsă în acest sezon şi echipa care va tranşa meciurile directe cu contracandidatele va avea de câştigat la final”, a spus antrenorul lui CS Hunedoara.

Geoagiu, liderul surpriză
Liderul surprinzător după două etape este Gloria Geoagiu, care s-a impus fără probleme la Vulcan. Trupa pregătită de Ciprian Pepenar este urmată de Dacia Orăştie, învingătoare clară în duelul cu CNS Cetate II Deva, şi Inter Petrila, care a dispus fără probleme de Aurul Brad. Primele succese din acest sezon le-au obţinut Aurul Certej, în duelul cu Minerul Uricani, Jiul Petroşani, în derbiul cu Universitatea şi Retezatul Haţeg, în deplasarea de la Călan.
ŞOIMUL BĂIŢA 2 (0)
Huzum – Vîrtan, A, Sevastiţa (cpt.), Horţ, Petresc – Stamatin, Vajda, Benea, Chelariu – Pisoiu, Jurj (69 Demian). Antrenor Ioan Pisoiu
CS HUNEDOARA 2 (1)
Cobliş (cpt.) – Ionicescu, Daisa, Şumuţiu, Mercurean – C. Creciunesc (71 Scorobete), Simionov, D. Creciunesc (65 Stan), Bloj – Herci, R. Popa (65 I. Radu). Antrenor: Mircea Alic jr.
Arbitrii: Florin Anca – Alin Saraol, Cosmin Danciu (toţi din Deva)
Au marcat: Jurj (51), Stamatin (61) – C. Creciunesc (3), Şumuţiu (90 – penalti)
Cartonaşe roşii: Sevastiţa (65) – Simionov (44)