Denisa Fodor, locul 7 la europeanul de lupte

2. Lupte 24 iulie - pagina 11Ovidiu Mănăstire

Sportiva Denisa Fodor, legitimată la clubul CNS Cetate Deva, a avut o prestaţie onorabilă la Campionatul European de lupte pentru cadeţi, ce s-a desfăşurat în capitala Suediei, Stockholm. Eleva lui Suraj Moravan a fost la un pas de prezenţa în semifinale, obţinând la sfârşit locul 7.

Învinsă la limită
Participantă la categoria 49 de kilograme, sportiva deveancă a început competiţia cu o victorie în runda calificărilor, trecând de italianca Alessia Capozzi cu scorul de 6-3. În optimi, luptătoarea de 17 ani a obţinut un nou succes, învingând-o cu 6-1 pe poloneza Renata Niesciur. În sferturile de finală, Denisa a dat de ucraineanca Veronika Ryabolova, care a învins-o la limită, scor 6-5. Drumul româncei în competiţie s-a oprit aici, la final ocupând locul 7. Titlul a fost adjudecat de Emilie Haase, din Germania, care a dispus în finală de Zhala Aliyeva, din Azerbaidjan.

Va merge şi la mondiale
Performanţa luptătoarei de la CNS Cetate Deva este una excelentă, în condiţiile în care la startul categoriei s-au înscris 24 de sportive. „Ţinând cont că e a doua ei competiţie de o asemenea importanţă, pot spune că e o performanţă bună. Din păcate, o mică neatenţie în final a costat-o prezenţa în semifinale şi a ratat şansa de a merge spre medalii. Însă, toată lumea a felicitat-o, au încredere în ea şi sperăm să reuşească mai mult la Campionatul Mondial, care va avea loc în septembrie, la Tbilisi (Georgia)”, a declarat Suraj Moravan, antrenorul Denisei Fodor la CNS Cetate Deva.