Debutul lui Ousmane a adus „şocul” aşteptat

Ovidiu Mănăstire

Strategia conducerii echipei CNS Cetate Deva, de a face o schimbare pe banca tehnică cu trei zile înainte de importantul meci cu Reşiţa a dat roade, Ousmane N’Doye redând jucătorilor plăcerea de a juca iar alb-albaştrii au pus o piedică serioasă bănăţenilor în lupta promovării. Succesul cu 2-1, coroborat cu înfrângerea Sebişului la Galda, a renăscut speranţele amfitrionilor la accesul în Liga a II-a, chiar dacă ele sunt în continuare destul de mici.

Schimbări tactice care au dat efectul scontat
Fără să facă minuni în cele trei zile de când se ocupă de trupa deveană ca şi antrenor, Ousmane N’Doye a surprins în primul rând cu tactica adoptată. Una cu două vârfuri în formula de start şi cu Robert Cristian, un mijlocal central, mutat în banda stângă. Strategia a dat rezultate iar oaspeţii, cu fostul internaţional Dorinel Munteanu în staff-ul tehnic, nu s-au apropiat de poarta lui Bodea pe parcursul primei reprize. Devenii au deschis scorul în minutul 17, după o serie de câteva minute de forcing la poarta lui Zimmerman, în care cea mai mare ocazie i-a aparţinut lui Vaştag, şut de la 30 de metri, respins de sub bară de portarul oaspete. Zimmerman nu a avut însă ce mai face la recentrarea lui Robert Cristian, după un corner, şi devierea lui Tecsi, cu capul, la colţul lung.

Revanşa lui Vaştag
Oaspeţii au fost făcuţi „groggy” în minutul 35, când reşiţeanul la origine, Andrei Vaştag, a executat perfect, sub bară, o lovitură liberă de la 22 de metri puţin lateral dreapta. A fost o revanşă a celui de la care toată lumea aştepta să facă mai mult pentru CNS Cetate, având în vedere statutul său, de fost jucător în prima ligă.

Au crescut din nou speranţele
Partida putea fi decisă la cinci minute după reluare, dar Blănaru, singur la şase metri, a reluat pe lângă poartă o centrare de pe stânga a lui Cornea. Şi dacă nu au marcat gazdele, au făcut-o reşiţenii, în minutul 59, Beloescu reluând cu capul, în plasă, centrarea din corner a lui Liuba. A fost momentul „declicului” pentru oaspeţi, care au dominat finalul de meci, ratând şi trei ocazii de gol foarte mari, în ultimele 10 minute. Toate l-au avut în prim plan pe căpitanul Breşneni, dar acesta a reluat în blocaj o lovitură liberă indirectă din careu şi peste poartă, cu capul, după un corner a lui Liuba, iar Bodea a respins providenţial lovitura liberă de la 20 de metri a mijlocaşului oaspete. S-a încheiat 2-1, un debut cu dreptul pentru Ousmane N’Doye în meseria de antrenor. Cum liderul s-a schimbat din nou, Galda revenind în frunte după victoria cu Naţional Sebiş, CNS Cetate Deva începe din nou să spere la promovare, dar misiunea este extrem de greu de îndeplinit.

CNS CETATE DEVA 2 (2)
Bodea – Petresc, Agache (70 Doboş), Ionică, Cornea – Blănaru, Vaştag, N’Doye (cpt., 62 Făgărăşanu), R. Cristian – Tecsi (78 Stoenac), Szekely (90+2 Boldea). Antrenor: Ousmane N’Doye
CSM ŞCOLAR REŞIŢA 1 (0)
Zimmerman – Szijj, Opriş (77 Himcinschi), Banac, Liuba – Poiană (53 Costescu), Breşneni (cpt.), Bloju, Muselin – Keita – Beloescu. Antrenor: Leontin Doană

Arbitrii: Mircea Ardelean (Arad) – Ioan Corb (Oradea), Cătălin Fiter (Sânmartin).
Au marcat: Tecsi (17), Vaştag (35) – Beloescu (59)
Stadion: „Cetate”, spectatori 500.