Dava a spart gheaţa victoriilor

Singura echipă hunedoreană care activează în Liga I de futsal, Dava Deva, a pus punct seriei de trei eşecuri umilitoare suferite în primele trei etape de campionat. Trupa antrenată de Karoly Gaşpari s-a impus cu 11-10 (4-6) în faţa grupării Inter Teliu Braşov, într-un meci disputat la finalul săptămânii, pe teren propriu, în cadrul etapei a IV-a. Partida a fost una dramatică, din cauza răsturnărilor de situaţie, iar devenii au câştigat meritat, deşi au plătit tribut lipsei de experienţă a rezervelor. „Cu prima linie în teren, formată din vechii jucători ai formaţiei, am condus cu 4-1 după primele cinci minute de joc. Antrenorul a trimis apoi pe parchet linia secundă a echipei, iar scorul a devenit 4-6 la pauză şi 4-7 în debutul reprizei secunde. Linia titularilor a reuşit să dreagă busuiocul, astfel că pe final, scorul a fost 11-9, iar oaspeţii au înscris în ultimul minut golul de 11-10”, a spus un oficial al echipei Dava Deva. Cu cele trei puncte acumulate, Dava a urcat pe locul nouă în clasament, iar în etapa viitoare va juca în deplasare cu C.S. KSE Târgu Secuiesc, ocupanta poziţiei a 10-a. În primele trei etape, devenii au fost „ciuruiţi”: 0-14 cu vicecampioana Spicom Sfântu Gheorghe, 1-12 cu campioana City’us Târgu Mureş, 0-10 cu CSM Studenţesc Iaşi.