CS Hunedoara promovează în Liga a III-a după victoria cu 2-1 la Voinţa Lupac

Nicolae Gavrea

După prima întâlnire dintre CS Hunedoara şi Voinţa Lupac, din dubla manşă pentru promovarea în Liga a treia de fotbal, hunedorenii au avut o singură variantă, victoria în jocul din deplasare. Partida disputată sâmbătă după amiază la Lupac s-a încheiat cu scorul de 2 – 1 în favoarea oaspeţilor, după un joc care a arătat cu totul altfel decât în urmă cu o săptămână.

Au avut ambiţie
Antrenorul Mircea Alic jr. a făcut două modificări faţă de partida tur, avându-i în formula de debut pe Iacob şi Marcu, jucători tineri şi de travaliu, în condiţiile în care în prima partidă ei au fost introduşi în teren în repriza secundă. O formulă inspirată care şi-a atins scopul, hunedorenii prestând un joc mai alert şi cu ambiţia necesară victoriei. De partea cealaltă, Voinţa a intrat cu acelaşi 11 de la Hunedoara, Boşco Vişatovici mergând evident pe principiul că are şansa de partea echipei sale, care are un avantaj minim, dar util pentru promovare.
Stadionul din Lupac, gătit de sărbătoare, gata pentru o posibilă promovare a gazdelor, a fost neîncăpător pentru cei circa 500 de spectatori veniţi să asiste la această partidă. Jocul a debutat bine pentru hunedoreni, care încă din minutul 2 au avut o ocazie de gol: o „bombă” de la 25 de metri a lui Herci apărată de Toader, un prim semnal că trupa de pe Cerna joacă la calificare. A urmat însă o perioadă în care jocul a trenat, a mai fost des întrerupt (mingile expediate fie sau dus printre casele din jur, fie peste tribuna stadionului). În minutul 22, Liviu Herci a executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă, a trimis înalt în careu şi de la circa 11 metri Tecsi a reluat în poarta celor de la Voinţa, învingându-l pe portarul Toader. Golul aduce egalitatea între cele două formaţii iar după un început slab şi o primă jumătate de oră modestă, gazdele îşi revin şi încep să atace din ce în ce mai mult, noi înregistrând ocazii de ambele părţi. Cobliş, care s-a dovedit şi în această întâlnire îngerul păzitor al buturilor hunedorene, intervine în careul mic în faţa lui Şandru, la centrarea lui Oncică din minutul 33. Echipa hunedoreană rezistă, cu linia defensivă mult mai exactă decât în partida tur la acţiunile ofensive ale gazdelor, cu soluţii eficiente, de moment, cu mingi scoase în corner când nu mai erau alte soluţii şi cu căpitanul Cobliş remarcat în câteva rânduri. Şandru, atacantul gazdelor, are cea mai mare ocazie de gol a primei reprize, în minutul 36. El a scăpat pe contraatac, singur cu Cobliş, a încercat un lob peste portarul hunedorean, dar acesta reuşeşte să respingă dificil mingea pe care scria gol. În replică, pe finalul reprizei, în minutul 42, Nicolae Marcu a scăpat singur pe partea dreaptă, dar şutul său a trecut puţin pe lângă bara din dreapta porţii lui Toader. În cel de-al doilea minut de prelungiri al primei părţi a jocului, Herci a căzut, (stânjenit în acţiunea sa, de un apărător al gazdelor) în interiorul careului de 16 metri al gazdelor, însă nu a primit un penalti, ci doar un cartonaş galben pentru simulare.

Gazdele au presat puternic
În partea a doua a jocului am asistat la o presiune fantastică a celor din echipa gazdă cu atacuri susţinute, localnicii fiind decişi să tranşeze promovarea. În min.50, Străin a şutat de la circa 25 de metri, dar balonul a trecut pe lângă bara din stânga porţii lui Cobliş. Echipa hunedoreană, mult mai bine coordonată decât în primul joc, a ripostat pe contre ori de câte ori a avut ocazia şi s-a dovedit mult mai periculoasă pe contraatac. Al doilea gol a venit firesc pe acest fond, în minutul 65. Tecsi a pătruns pe partea stângă în careu şi a şutat sub transversală, bară – gol pentru 0 – 2, golgheterul hunedorean demonstrând că are valoarea necesară pentru Liga a treia. Din acest moment, CS Hunedoara a gestionat avantajul de două goluri, deşi Voinţa Lupac a aruncat totul în luptă mizând pe atac şi au reuşit să transforme finalul de meci din unul posibil liniştit într-unul incendiar. În minutul 80, pe un atac al hunedorenilor, portarul Cobliş cade la pământ. Intervine echipa medicală şi ambulanţa intră pe teren dar până la urmă căpitanul hunedorenilor rămâne în poartă până la finalul partidei. În minutul 89, jucătorul nou intrat la pauză, Cristian Popa, a înscris cu un şut din interiorul careului în minutul 89, reducând diferenţa. Au fost acordate nu mai puţin de şapte minute de prelungiri, pe fondul deselor întreruperi ale jocului, au fost acordate opt cartonaşe galbene pentru CS Hunedoara, unele pentru tragere de timp la reluarea meciului, care au accentuat dramatismul întâlnirii. Gazdele nu au reuşit însă să înscrie şi cel de al doilea gol. CS Hunedoara promovează astfel în eşalonul trei şi schimbă tradiţia nefavorabilă a partidelor de baraj interjudeţean pierdute de echipele noastre în ultimii 10 ani. Rezultatul victoriei hunedorene a venit după mari emoţii, cu o calificare obţinută mai greu decât se aşteptau unii dintre suporteri.
Voinţa Lupac: Toader – Oncică, Banac, Cheda, Tîrbăţ – Mitru (min. 46 Cr. Popa), Mezin (cpt.), Bărbulescu, V. Marcu – Şandru, Străin. Antrenor: Boşco Vişatovici
CS Hunedoara: Cobliş (cpt.) – Ionică, Cr. Creciunesc, Ionicescu, D. Creciunesc – Iacob, Herci (min. 54 Trăşcan), Simionov (min. 68 Ov. Stan), Bloj – N. Marcu (min. 64 R. Popa), Tecsi. Antrenor Mircea Alic jr.
Arbitri: Nicolae Cătălin Botaş (Timişoara) – Rareş Lakatos şi Bogdan Gireada (ambii din Satu Mare)

One thought on “CS Hunedoara promovează în Liga a III-a după victoria cu 2-1 la Voinţa Lupac

• Felicitari Hunedoarei, jucatirilor, si antrenirului Mircea Alic Jr. Greu , dar a meritat efortul. Asteptam, obiectivul pt liga 3 si atacarea cat mai urgenta a ligii 2 si apoi 1 , acolo unde Hunedoarei ii este locul.