CS Hunedoara a pierdut acasă  trei puncte valoroase

Echipa hunedoreană a pierdut surprinzător acasă (n.r.-scor final 0-1) după seria bună a rezultatelor înregistrate în precedentele trei etape, în faţa unei formaţii Industria Galda care nu emite pretenţii prea mari în acest sezon competiţional. În urma acestui rezultat, Hunedoara rămâne pe locul 7, iar Galda urcă două poziţii, depăşind inclusiv pe Cetate Deva.

A fost o partidă în care căpitanul hunedorean Cobliş, cât şi portarul oaspeţilor Iancău, s-au evidenţiat prin intervenţiile lor în mai multe rânduri, fiecare din ei apărând şi câte un penalti. Oaspeţii din Galda de Jos au început partida curajos, atacând din start şi după mai multe acţiuni la poarta lui Cobliş, Adam a introdus balonul în poartă în minutul 5, dar golul a fost anulat corect pentru ofsaid. Gazdele au răspuns prin acţiunile lui Kocsis, Tecsi, Herci sau Marinca, dar fără rezultat pe tabela de scor. În minutul 33, Tecsi a trecut de Schiau şi e faultat în careu, jucătorul hunedorean a executat penaltiul, Iancău a respins, mingea i-a revenit golgheterului hunedorean şi portarul oaspeţilor a intervenit salvator în faţa acestuia pentru a doua oară. În minutul 42 s-a marcat şi unicul gol al întâlnirii: Cioară a plecat pe un nou contraatac al oaspeţilor, a trecut în viteză de Daniel Creciunesc, a intrat în careu, l-a driblat şi pe Cobliş şi a înscris în poarta goală.
La începutul reprizei secunde, Industria Galda a beneficiat şi ea de un penalti. Iacob l-a faultat pe Costea în careu, a executat Cernea în stânga lui Cobliş, însă căpitanul gazdelor şi-a salvat echipa de primirea unui nou gol, prinzând balonul chiar la rădăcina barei. Ultima mare ocazie de gol i-a aparţinut lui Herci (min. 79), care a reluat din şase metri peste poartă centrarea lui Cristi Creciunesc, iar echipa oaspete a plecat de la Hunedoara cu toate punctele puse în joc.
CS Hunedoara: Cobliş – Iacob (min. 50 Marcu), D. Creciunesc, Ionică, Doboş – Bloj (min. 75 Cr. Creciunesc), Al. Dan, Herci (min. 81 Simionov), Marinca – Kocsis, Tecsi (min. 67 Scânteie). Antrenori: Mircea Alic, Raul Spătaru.
„Sincer, nu pot să îmi dau seama ce s-a întâmplat cu jucătorii mei. Doar toată săptămâna le-am spus, i-am avertizat că nu va fi meci uşor cu Galda, am încercat să îi ţin în priză. Probabil că psihicul lor a lucrat aşa după cele trei victorii consecutive. Am întâlnit o echipă în foame de puncte, care şi-a dorit mai mult victoria, iar noi am intrat în jocul lor. A contat şi ratarea penaltiului, dacă marcam la 0 – 0 se schimba jocul. Trebuie să recunoaştem, poate e bun şi acest duş rece, ne mai aduce cu picioarele pe pământ. Urmează în etapa viitoare meciul de la Cermei, unde mergem să ne luăm punctele înapoi, nu avem de ales”, a declarat Mircea Alic, antrenorul principal al CS Hunedoara. (N. Gavrea)