SportUltima Ora

Corona Brașov – Cetate Devatrans 32-26: Handbalul a pus banii la colț

11-x-1-cartas      Investițiile masive pentru achiziția de jucătoare și promisiunea unei prime de victorie de 5.000 de euro la nivel de echipă au fost fără efect pentru Cetate Devatrans, la primul meci din noul sezon. Handbalistele pregătite de Eden Hairi şi Gigi Ionescu au pierdut, miercuri, la Brașov, scor 26-32 (10-18), partida cu Corona, o echipă cu restanțe financiare, dar mai omogenă și mai bine închegată.

Start promițător, picaj incredibil

Susținută din tribune de o inimoasă galerie, Cetate a început curajos. După 0-2 (min. 2), Cartaș și Simion au restabilit

egalitatea (2-2), în minutul patru. Zamfir a readus Corona în avantaj (3-2), dar Din-Mojoiu a marcat de pe poziție de pivot și în minutul șase scorul era egal, 3-3. Apoi, din păcate, au ieșit însă la rampă slăbiciunile defensive și lipsa de omogenitate și inspirație în atac a devencelor. Profitând de situație, Corona a marcat de cinci ori consecutiv, fără să primească gol, scor 8-3. Cartaș a înscris golul patru și a dat tonul revirimentului, iar Cetate s-a apropiat de două ori la doar două goluri: 9-7 (min. 16) și 10-8 (min.19). În continuare, paradele excelente ale portăriței adverse,  agresivitatea si siguranța defensivei și contraatacurile letale ale brașovencelor au pus echipa deveană la podea. Avantajul Coronei a crescut continuu, ajungând la opt goluri la pauză: 18-10. Degringolada în tabăra deveană a continuat și în primele minute ale reprizei secunde, iar scorul a luat proporții, ajungând la un maximum de 11 goluri diferență: 22-11 (min.37).

Doar trei jucătoare merită aplauze

În această situație dificilă, doar veterana Melinda Toth, lidera Carmen Cartaș și portărița sîrbă Mijkovic au avut știința și puterea de a face față rigorilor meciului. Prin eforturile lor și grație reducerii deliberate a forței ofensive a gazdelor scorul a revenit spre final la o diferență „digerabilă” de doar șase goluri: 32-26.

Rezultatul final și jocul modest și oscilant al echipei Cetate demonstrează că doar banii și eforturile oficialilor nu pot înlocui munca, priceperea și sacrificiile pentru construirea unei echipe performante. Rămâne ca noii antrenori, veniți e drept de puține zile la echipă, să încerce să pună pe roate cât mai rapid echipa și ca ea să confirme în timp cât mai scurt că nu strică de pomană banii de care dispune prin parteneriat cu autoritățile locale și județene. (Ciprian Marinuț)

2 comentarii la „Corona Brașov – Cetate Devatrans 32-26: Handbalul a pus banii la colț

• asta e rezultatul muncii mele!nu pot sa vad banca cu vreun antrenor mai mult de o luna!asa ca stati linistiti ca si asta nu va avea viata lunga la Deva!Eu sunt cel mai cel si cu mine se va face performanta!iar daca avem si lesinate in echipa,tot din vina mea e!stiu eu de ce.de fapt cam stie toata Deva!Nu ma condamnati ca si lor le place!Unele chiar papa tot!HAI CETATE!

• Cu acest papagal Marian Munteanu , un afemeiat si fara caracter, care isi bate joc nocturn de jucatoare dar si de banii autoritatilor locale( el minte ca da la negru ) nu se face performanta in Deva la handbal . Doar placerile efemere ale acestui individ retrograd rau de tot . Auzi 2 antrenori principali + directorul tehnic autointitulat Munteanu . El si Cioaba ..Halal..