CNS Cetate, învinsă la Naţional Sebiş

Echipa din reşedinţa de judeţ a pierdut cu scorul de 3-0 disputa cu o echipă arădeană care şi-a anunţat ambiţiile la promovare, dar se află departe de primul loc. Devenii acuză arbitrajul care a permis gazdelor să înscrie primele două goluri la capătul unor acţiuni de atac precedate de faulturi nesancţionate, precum şi neacordarea unui penalti pentru Cetate.

Naţional Sebiş a deschis scorul în minutul 8, prin Enciu, apoi cu un sfert de oră înainte de finalul partidei, Pîslaru l-a majorat la 2 – 0, iar Săulescu a stabilit scorul final 3-0 cu golul marcat după un contraatac rapid.
“Nu vreau să ne scuzăm, să arunc toată vina acestei înfrângeri asupra altora, dar aşa arbitraj nu am mai văzut de pe vremea lui Ceauşescu în Valea Jiului! Am întâlnit o echipă a Sebişului care şi-a luat toate măsurile de siguranţă, şi dacă jucau cu Brazilia câştigau astăzi. La primul gol din minutul 8 a fost un fault evident în atac, un cot în figură aplicat lui Şoit, s-a lăsat jocul să continue şi ei au marcat. Golul doi al lor a fost după un corner la care iarăşi au comis un fault în atac nesancţionat. La 2 – 0 noi am avut un penalti clar la un şut al lui Bărculeţ, a fost o minge scoasă cu mâna de pe linia porţii, nu s-a acordat nimic. Cu penalti şi om eliminat la ei, la 2 – 1 reveneam în joc. Aşa a fost o dispută complet inegală, ei au jucat în 14”, a declarat imediat după meci Sorin Cornea, antrenorul principal al lui CNS Cetate, evident supărat pe prestaţia brigăzii de arbitri conduse de Vlad Inoan.
CETATE: Gârlea – Tornay (min.72 Coteţ), Tătaru, Şoit, Cornea – Boldea, Moţ – Chirlejean, R. Cristian (min.72 Bărculeţ) , Voineag (min. 76 Doboş) – Bedea (min. 30 David). Antrenor Sorin Cornea. Au arbitrat: Vlad Inoan (Floreşti – Cluj) – Iosif Nasc (Câmpia Turzii), Anghel Todea (Cluj).