CNS Cetate Deva s-a întors cu trei puncte din Gorj

Gruparea din reşedinţa judeţului a câştigat prima partidă din acest sezon al Ligii a III-a, seria a IV-a, impunându-se în deplasare, scor 3-2 (1-1), în faţa grupării Internaţional Băleşti. Alb-albaştrii au marcat golul victoriei în primul minut de prelungire, prin fundaşul Bogdan Mintaş.

Norocul vine şi în prelungiri
Învinse în runda precedentă de ACSO Filiaşi, gazdele de la Internaţional Băleşti au deschis scorul în duelul cu devenii după 15 minute de joc, prin Negru. Trupa lui Sorin Cornea a egalat patru minute mai târziu, prin Romică David, acesta făcând o cursă impetuoasă de la 30 de metri şi a finalizat din careu. CNS Cetate Deva a preluat conducerea în debutul părţii secunde, printr-un penalti obţinut de Moţ şi transformat de Robert Cristian, în minutul 54. Egalitatea s-a restabilit în minutul 60, tot din penalti, pentru gazde punctând Frăţilescu. Victoria oaspeţilor s-a conturat în primul minut de prelungire, după un corner executat de Robert Cristian, mingea centrată de acesta fiind reluată cu latul în plasă de Mintaş.

„Jucăm un fotbal de calitate!”
Mulţumit de prima victorie obţinută în acest sezon, Sorin Cornea, antrenorul alb-albaştrilor, recunoştea că echipa deveană mai are de lucru la nivelul apărării. „Am obţinut o victorie muncită şi un lucru pozitiv este faptul că am redus la jumătate golurile primite. S-a jucat pe un teren îngust şi am început cu puţină teamă, dar per total am controlat jocul. E bine că am câştigat, e un plus pentru moralul echipei, jucăm un fotbal de calitate, înscriem multe goluri, dar încă suferim la capitolul apărare”, a spus Sorin Cornea. Tehnicianul devean i-a trimis în teren pe Raţ – Ionică, Mintaş, Coteţ, Doboş – Boldea (80 Leucian), Moţ – Lupu (69 Staicu), R. Cristian, Firan (61 Bărculeţ) – R. David. În următoarele două etape, CNS Cetate va juca pe teren propriu, urmând să întâlnească pe ACSO Filiaşi şi ACS Şirineasa. (Ovidiu Mănăstire)