CNS Cetate a rămas fără punct în deplasare

1-csm-lugoj-cns-cetate-deva-9-octombrie-pagina-11Ovidiu Mănăstire

Gruparea din reşedinţa judeţului a cedat la limită, scor 0-1, în faţa lui CSM Lugoj, şi a rămas fără vreun punct cucerit în deplasările din acest sezon. Devenii au ratat câteva ocazii mari, dar nu au putut să-i facă un cadou antrenorului lor, Viorel Tănase, care în ziua meciului a împlinit 45 de ani.

Ocazii mari, ratate de Tecsi şi Velici
Fără victorie în acest sezon pe teren propriu, lugojenii au părut mai proaspeţi decât adversarii lor, având avantajul că nu au avut meci de cupă la mijlocul săptămânii. Ex-hunedoreanul Bozian a avut ocazie mare în prima repriză, dar a trimis în bara laterală a porţii lui Bodea. În replică, trupa deveană a ratat prin Tecsi, singur cu portarul, acesta fiind imitat în partea secundă de Velici. Gazdele au deschis scorul în minutul 63, după o acţiune a lui Rus pe partea stângă, urmată de o centrare în careu iar Precupanu a trimis din vole, de la 10 metri, în plasă. Vaştag a avut şi el o ocazie mare, dar Păduraru a scos de pe linia porţii, iar Bozian a luat din nou la ţintă bara, din lovitură liberă, în finalul meciului. S-a încheiat 1-0, o înfrângere care menţine pe CNS Cetate în plutonul de jos al ierarhiei, cu şase puncte.

Tănase: „Egalul era un rezultat corect!”
Tehnicianul devenilor, Viorel Tănase, care în ziua meciului a împlinit 45 de ani, s-a declarat dezamăgit de rezultat, considerând că mai echitabil era un egal. „Din păcate am suferit la prospeţime, după acel joc de 120 de minute din Cupa României, dar asta nu e o scuză. Chiar şi aşa, am avut ocazii mari la 0-0 şi cu puţină concentrare, puteam marca. După aspectul jocului, cred că echitabil era un rezultat de egalitate, dar asta este, mergem mai departe. Era important să câştigăm, rezultatele etapei ne-au ajutat, însă acum trebuie să strângem puncte multe până la finalul acestui tur”, a spus tehnicianul lui CNS Cetate Deva. Echipa alb-albastră va juca următorul meci pe teren propriu, cu Ripensia Timişoara, partida urmând să aibă loc vineri, de la ora 15.00.

Gaz Metan Mediaş va veni la Deva
Trupa antrenată de Viorel Tănase şi-a aflat şi adversarul din 16-imile Cupei României, Gaz Metan Mediaş, echipă de Liga I, urmând să vină la Deva. Partida se va juca în perioada 25-27 octombrie, în funcţie de alegerea televiziunilor care vor transmite meciurile. Ultima dată când o echipă de Liga I a jucat oficial la Deva s-a întâmplat în 2008, tot în Cupa României. Atunci, Poli Iaşi învingea pe Mureşul în 16-imile competiţiei, scor 3-2.

CSM LUGOJ 1 (0)
Păduraru – Precupanu, Miculescu (cpt.), Drăghici, Roşie – Lazea, Ciobotariu – Drăgoescu, Bozian, Livan (75 Stoica) – Rus (81 Dobra).
Antrenor: Cosmin Petruescu
CNS CETATE DEVA 0
Bodea – Jude, Kereki, Dosan (71 Ionică), Petresc – R. Cristian (46 Velici), Vajda (cpt.), Vaştag, Sahru – Bloj, Tecsi (68 Lintaru). Antrenor: Viorel Tănase
Arbitrii: Vasile Rodină (Alba Iulia) – Daniel Nagy, Emeric Tocai (ambii din Mediaş)
A marcat: Precupanu (63)