CFR Simeria şi CS Hunedoara, campioane judeţene la juniorii mici

Ovidiu Mănăstire

Cluburile CFR Simeria şi CS Hunedoara au cucerit campionatele judeţene de fotbal destinate juniorilor C, D şi E, urmând să evolueze la turneul zonal la aceste categorii de vârstă. CFR Simeria a câştigat titlul atât la juniori C cât şi la juniori D iar CS Hunedoara s-a impus la juniori E.

Hunedoara, prima la juniorii Under 11
În campionatul celor mai mici juniori, juniorii E (Under 11), titlul a fost adjudecat de echipa CS Hunedoara, antrenată de Daniel Dăscălescu. Hunedorenii au fost urmaţi în clasament de CFR Simeria şi Victoria Călan. Trupa de pe Cerna a participat la Reşiţa la turneul zonal, unde a înregistrat un rezultat de egalitate, scor 1-1 cu Viitorul Arad şi a fost învinsă cu 0-1 de CSM Şcolar Reşiţa, ratând calificarea la turneul semifinal.

Simeria vrea să organizeze turneul zonal la juniori Under 13
În întrecerea juniorilor D (Under 13), CFR Simeria, antrenată de Dorin Costea, s-a impus în faţa echipelor CS Hunedoara şi Jiul Petroşani, clasate în urma sa pe podiumul play-off-ului. Echipa feroviară nu a înregistrat nici o înfrângere şi a avut un golaveraj impresionant, 22-1. La turneul zonal, care va avea loc între 7 şi11 iunie, judeţul va fi reprezentat atât de CFR Simeria cât şi de ocupanta locului 2, CS Hunedoara,  cele două urmând să se dueleze cu campioanele judeţelor Timiş, Arad, Caraş Severin şi Alba. De asemenea, clubul galben-albastru îşi va depune candidatura pentru organizarea la Simeria a acestui turneu.

Feroviarii, în frunte şi la Under 15
La juniorii C (Under 15) s-a impus tot CFR Simeria, care a depăşit pe CS Hunedoara şi CNS Cetate Deva. Echipa antrenată de Daniel Haidiner a avut în play-off-ul acestei competiţii patru victorii şi o înfrângere, urmând să reprezinte judeţul la turneul zonal din perioada 1-5 iunie. Simerienii se vor înfrunta acolo cu echipele campioane din judeţele Timiş, Caraş-Severin, Arad şi Alba.
Meciurile juniorilor C s-au desfăşurat pe stadionul cu gazon natural din Complexul Sportiv Sântămăria-Orlea. Trebuie remarcat modul în care s-a implicat administraţia locală a comunei, în special primarul Dumitru Oprean, pentru a se asigura buna organizare şi derulare a competiţiei. De altfel, primarul Dumitru Oprean a precizat că este foarte bucuros că localitatea Sântămăria-Orlea a fost aleasă să fie gazda acestei competiţii sportivă judeţeană  şi că urmează să găzduiască şi meciuri din prima ediţie a turneului de fotbal pentru copii  „Ţara Haţegului Junior’s Cup 2017”, asigurând pe organizatorii competiţiei că şi meciurile din turneul amintit vor beneficia de aceeaşi implicare şi bună organizare din partea Primăriei Sântămăria-Orlea.