Cetate, în derivă

Degringolada a continuat la Cetate Deva şi în partida disputată aseară, acasă, cu HC Zalău, iar handbalistele antrenate de Ioan Mătăsaru au pierdut, scor 15-22 (7-11), ajungând la al şaselea eşec consecutiv în Liga Naţională. Formaţia oaspete, antrenată de Gheorghe Tadici, a controlat ostilităţile încă din start, în ciuda opoziţiei înverşunate a devencelor. Punctul culminant al partidei a avut loc în minutul 53, la scorul de 13-20. Atunci, după o eliminare de două minute încasată de finanţatorul devean Marian Muntean, pentru proteste la adresa arbitrajului, luminile din Sala Sporturilor din Deva s-au stins subit. Obligaţi de situaţia reală sau artificial creată, arbitrii au întrerupt partida timp de vreo 7-8 minute. La reluare, HC Zalău a avut puterea de a-şi menţine avansul de şapte goluri şi s-a impus cu 22-15. În urma acestei noi înfrângeri, Cetate rămâne la un singur punct distanţă de primul loc retrogradabil. Devencele riscă să fie devansate de adversarele din coada clasamentului, în cazul în care ele vor reuşi rezultate bune în această rundă.