Cedăm pentru prima dată în campionat, după 720 de minute!

Claudiu Sav

Alb-albaştrii au suferit prima în­frângere după opt etape în campionat. Corviniştii au cedat, la limită, 1-2 (0-2), pe terenul Gloriei Buzău, la capătul unui joc în care go­lul doi al gazdelor a venit după un penalty acordat eronat de „central” şi în care finalul a fost unul plin de tensiune.

Presupus fault
Echipa noastră a avut parte de un debut complicat de meci în Crâng şi în doar 12 minute a scos mingea din plasă de două ori! Mai întâi, după reu­şita lui Rădulescu, cel care a înscris, elegant, cu un şut în cros din careu, după o „aşe­zare” a lui Ferraresso (8). Iar mai apoi după golul din penalty al lui Cristian Dumitru (12), care a transformat o lo­vitură de la 11 metri acordată eronat, ca urmare a unui presupus fault al lui Coman în careu, la o fază la care reluările au arătat că nu vârful nostru l-a „agăţat” pe Perianu, ci colegul acestuia, Dandea!
Replica alb-albaştrilor a venit în mi­nutul 28, când şutul puternic al lui Iacob, din careu – venit după o res­pin­gere – a fost scos de experimentatul Greab. Au urmat minute bune în care corvinştii au dus mai multe mingi spre careul buzo­ian, dar ocaziile clare au lipsit, iar repriza s-a încheiat cu două oportunităţi bune, la ambele buturi. Mai întâi, una la poarta hunedoreană, dar Lefter a respins peste, o centrare înşelă­toare a lui Ferraresso (43). La faza ime­diat următoare, Neacşa a centrat bine din dreapta, Lupu a lovit mingea cu ca­pul din zona punctului cu var, dar Greab a reţinut!

Final tensionat
Băieţii lui Florin Maxim au ieşit cu o cu totul altă faţă de la vestiare şi la 7 minute de la relaurea jocului au reintrat în meci, după un penalty transformat de Coman, în urma unei intrări neglijente a lui Rădulescu asupra lui Lupu! Patru minute mai târziu, pe o contră, Coman l-a anga­jat pe nou-intratul Mitran, dar ju­niorul nostru a trimis, moale, cu stângul, iar por­tarul gazdelor a reţinut. Replica gazdelor e venit cu oarecare întârziere, odată cu şutul de la 25 de metri a lui Akhmatov, intrat cu doar câteva sec­ven­ţe mai devreme pe teren, respins bine, în lateral, de Lefter (65). Emoţii au fost şi în minutul 70, când mingea trimisă puter­nic, din stânga de Sălceanu a trecut de puţin pe lângă poarta noastră. Au urmat câteva minute în care „centralul” Ovidiu Robu a pierdut, treptat, jocul din mână, apărând mai multe fragmentări, dar şi patru avertis­men­te, la rând, pentru corvinişti. În aces­te condiţii, ocaziile de gol au dis­părut, într-un final de meci destul de ten­sionat, în care gazdele au ţinut de re­zultat şi au obţinut primul succes acasă din luna septembrie.
În schimb, echipa noastră s-a înclinat în campionat după 5 luni. Precedentul eșec al trupei lui Florin Maxim data din 2 octombrie 2023, 0-2 pe teren propriu cu CS Mioveni. Mai mult, „corbii albaştri” nu primiseră gol în precedentele cinci par­tide. Golul de 1-0 al Buzăului a în­cheiat o perioadă de 521 de minute pen­tru defensiva alb-albaștrilor. Ultimul meci cu gol primit a fost în 28 octombrie 2023, în victoria cu 2-1 din deplasare cu Metaloglobus.

Decizia arbitrului
„N-am început deloc bine jocul, am făcut acea eroare la primul gol, după care a doua reuşită, cred că a văzut toată lu­mea, că a venit dintr-un penalty care nu a fost… erau în luptă pentru min­ge Marius, Perianu şi Dandea. Cel din urmă îl loveşte pe Perianu după care Marius încearcă să joace mingea a venit însă repede decizia arbitrului… După aceea, eu cred că am pus stăpânire pe joc, ne-am creat acele situaţii prin Iacob, Coman şi Lupu, iar în a doua repriză am arătat altfel. Am schimbat puţin sis­te­mul, am jucat cu doi atacanţi, am în­ce­put bine, am marcat, am dus jocul spre poarta lor, dar nu am mai avut şanse clare, din păcate. Plătim tribut debutului de meci, dar până la urmă e o în­frân­gere din care trebuie să învăţăm. Sper să îi mai în­tâlnim pe cei de la Buzău şi în play-off şi să ne re­vanşăm atunci”, a spus antre­no­rul nostru prin­cipal, Florin Maxim.

Mai lucizi
„Eu spun că, în cele mai multe mo­men­te ale jocului am arătat mai bine decât Gloria, dar rezultatul final e cel care contează. Au avut începutul de meci mai bun, aşa cum ni s-a întâmplat şi nouă la Metaloglobus, de pildă, apoi e normal ca echipă aflată în avantaj să încerci să conservi rezultatul, mai ales în această fază a campionatului. Revenind la ceea ce ne interesează pe noi, trebuia să fim mai lucizi, am început cu un soi de precipitare care nu ne-a părăsit decât în unele momente. S-a văzut acest lucru în unele decizii luate, dar rămânem anco­raţi în ceea ce avem de făcut şi în­cer­căm să ne refacem cum trebuie şi să pre­gătim bine meciul cu FC Argeş, de etapa viitoare”, a adăugat tehnicianul brădean.
Gloria Buzău (antrenor Andrei Prepeliță): Greab – Ferraresso, Dandea, Dobrosavlevici, D. Dumitraşcu – Şteau (63, Akhmatov), Prejmerean (63, Crişan), Perianu – Rădulescu (90+3, Tănasă) Dumitrache (67, Sălceanu), Cr. Dumitru (cpt.) (67, Chică-Roşă)
Corvinul 1921 Hunedoara (antrenor Florin Maxim): Lefter – Iacob, Lică, Manolache, Velisar – Bradu, Chindriş (46, Hrezdac) – Lupu, Neacșa (cpt.) (75, Hergheligiu), Câmpan (46, Mitran) – Coman.