Cadouri pentru antrenor şi finanţator

11 autobergamo KSE Tg SecuiescCiprian Marinuţ

Autobergamo Deva a „împuşcat” mai multe realizări dintr-un foc în partida cu KSE Tg. Secuiesc, câştigată cu scorul de 4-0, sâmbătă, pe teren propriu. Jucătorii au oferit cadou victoria antrenorului Florin Ignat şi finanţatorului Dorin Popa, care şi-au sărbătorit ziua de naştere, iar echipa a revenit pe primul loc al Ligii I, în condiţiile în care Informatica Timişoara a stat în această etapă şi are două meciuri mai puţin disputate.
„Alb-vişiniii” au tras învăţămintele necesare din înfrângerea suferită în etapa precedentă la Sfântu Gheorghe şi au jucat mai exact şi mai pragmatic în duelul cu KSE Tg. Secuiesc, echipă cu cinci jucători şi cu antrenor din Spania. Tonul la gol l-a dat internaţionalul Cristian Matei, care a reuşit deschiderea scorului în minutul şase. Ofensiva gazdelor a avut roade pe tabelă graţie noii-achiziţii Cataramă, care a stabilit scorul la pauză la 2-0, încă din minutul 14. Acelaşi jucător adus de la CSM S Iaşi a demonstrat că s-a acomodat perfect la Deva şi a reuşit dubla, marcând golul de 3-0 în minutul 26. Victoria celor de la Autobergamo a fost „securizată” de Manya, care a stabilit scorul final în minutul 29. În urma acestui succes, Autobergamo are cu trei puncte mai mult decât rivala Informatica Timişoara, însă gruparea din Banat a stat în această etapă şi are în total două meciuri mai puţin disputate.
Săptămână dificilă
Autobergamo nu are însă timp să savureze victoria, întrucât meciurile dificile de abia acum încep. Trupa antrenată de Florin Ignat are programată în această săptămână două partide grele în deplasare, iar weekendul următor va urma derbiul cu City’us Tg. Mureş, programat în 13 martie. Până atunci, Autobergamo va juca joi, 3 martie, de la ora 18.00, Autobergamo cu Spicom Sfântu Gheorghe, iar sâmbătă 5 martie va întâlni pe Concordia Chiajna, în etapa a XX-a.