Actualitate

Bunici bătuți și terorizați de nepotul pe care l-au crescut

Neputincioși, bătrânii au cerut ajutor autorităților pentru a-l ține pe agresor la distanță de ei. În plus, pentru că are probleme de sănătate, victimele au mai cerut și internarea bărbatului într-un spital pentru tratament psihiatric.

A vrut să se sinucidă
După ce și-a agresat bunicii, agre­so­rul s-a închis în baia locuinței și a luat un pumn de pastile pentru a se sinucide. Intervenția promptă a unui echipaj de poliție din Petrila i-a salvat viața. Ju­de­cătorul a dispus evacuarea agresorului din locuința bunicilor din Petrila și l-a obli­gat la păstrarea unei distanţe mi­ni­me de 50 metri faţă de ei. Instanța a analiza și cererea prin care tânărul să fie internat cu forța la psihiatrie. ”Aşa cum rezultă din declaraţiile reclamantei cât şi din înscrisurile depuse la dosar, pâ­râ­tul a mai fost internat la Spitalul Mu­ni­cipal Petroşani-Secţia Psihiatrie. De asemenea, potrivit fişei de intervenţie de la un alt eveniment, din data de 22.05.2025, pârâtul s-a închis în baie şi a ameninţat că se va sinucide, con­su­mând în acest sens 3 fiole a câte 10 pastile de Diazepam. Intervenția poliţiei de la acel moment, care l-au determinat să verse, a înlăturat pericolul în care se afla pârâtul din cauza acţiunii sale”, se mai reține din dosar. Judecătorul a apre­ciat că măsură internării nevoluntare îi este favorabilă inclusiv agresorului și a sesizat Spitalul de Urgenţă Petroşani – Secţia Psihiatrie în vederea demarării procedurii internării medicale nevo­lun­tare a agresorului. (M.Gânju)

Comenteaza

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Descoperă mai multe la Stiri si informatii din judetul Hunedoara. Mesagerul Hunedorean

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura