Boxerul Cosmin Gîrleanu, pe primul loc la Memorialul „Emil Jechev”

Pugilistul hunedorean Cosmin Gîrleanu s-a impus la categoria 46-49 de kilograme în prestigiosul turneul internaţional pentru tineret, Memorialul „Emil Jechev”. Elevul lui Ilie Captari a câştigat ambele dispute din Bulgaria, învingând un reprezentant al gazdelor şi un mongol.

Victorii fără dubii
Destinat boxerilor de la categoria tineret (17 şi 18 ani), Memorialul „Emil Jechev”, disputat la Sofia, a strâns la start pugilişti din întreaga lume. La categoria 46-49 de kilograme, hunedoreanul Cosmin Gîrleanu l-a întâlnit în semifinale pe reprezentantul gazdelor, Liubomir Kostadinov, învingând cu 5-0 (30-26; 30-25; 30-25; 30-24; 30-25). În ultimul act, elevul lui Ilie Captari a dat peste un sportiv mongol, Buyandalai Bayarkhuu, dar nici acesta nu i-a pus nici o problemă. Chiar dacă partida a fost ceva mai echilibrată, Gîrleanu s-a impus prin decizia unanimă a oficialilor, scor 5-0 (29-28; 30-27; 29-28; 29-28; 30-27), adjudecându-şi medalia de aur la categoria 46-49 de kilograme. (Ovidiu Mănăstire)