Bogdan Sitoianu, vicecampion balcanic la săritura în lungime

Atletul Bogdan Sitoianu, legitimat la CNS Cetate Deva, a cucerit medalia de argint în proba de săritura în lungime, la Campionatul Balcanic de sală pentru juniori I, desfăşurat la Istanbul. Deveanul a sărit 7,23 metri, depăşindu-l cu un centimetru pe ocupantul locului 3.

A înfruntat adversari valoroşi
Plecat cu un obiectiv clar, acela de a cuceri o medalie, Bogdan Sitoianu a înfruntat adversari valoroşi la Istanbul şi a avut trei sărituri reuşite din totalul de şase. Elevul lui Mihai Luca a sărit în ordine 6,66 metri, 7,14 metri şi 7,23 metri. Cel din urmă salt i-a adus medalia de argint, fiind al doilea rezultat din concurs, după cel al croatului Ivan Vujevic, care a sărit 7,59 metri. Bogdan Sitoianu a fost urmat pe podium de turcul Huseyin Ocak, care a reuşit un salt de 7,22 metri, cu un singur centimetru mai puţin decât al românului.

Vrea medalie la naţionalele de seniori şi tineret
Mulţumit de îndeplinirea obiectivului, acela de a cuceri o medalie, atletul devean priveşte deja spre următorul concurs, finala campionatului naţional pentru seniori şi tineret, care va avea loc la finalul acestei săptămâni. „A fost un concurs foarte bun, bine organizat şi sunt mulţumit de ceea ce am realizat. E adevărat, am avut puţin noroc, depăşindu-l cu un centimetru pe cel de pe locul 3, dar am avut sărituri mult mai bune, care nu au fost validate. Acum mă pregătesc pentru campionatul naţional de seniori şi tineret, unde îmi doresc de asemenea o medalie”, a spus proaspătul vicecampion balcanic. În 2016, Bogdan Sitoianu a obţinut  câte o medalie de bronz la balcaniada şi europeanul de juniori II, ambele în aer liber. (Ovidiu Mănăstire)