Blestemul ultimelor secunde

Mureşul Deva a avut superioritate numerică şi avantaj moral, după ce marcase golul egalării de 2-2, în meciul din deplasare cu UTA Arad, însă a pierdut cu 3-2, printr-un gol încasat în ultimele secunde de joc.

N-au jucat rău
Echipa deveană a continuat să fie o surpriză plăcută din punctul de vedere al fotbalului prestat şi în deplasarea de la Arad, cu UTA. Din păcate, alb-roşii au scăpat printre degete o remiză meritată, întrucât au încasat un gol în ultimele secunde ale partidei şi au pierdut cu 3-2. Dincolo de fotbalul bun, la nivel de ligă secundă, partida a avut o „reţetă perfectă” la capitolul show, fiind colorată cu două penalty-uri, o eliminare şi răsturnări de scor.

Prelungiri excesive
Antrenorul Mureşului, Constantin Olariu, a acuzat prelungirea excesivă a meciului, afirmând că UTA a marcat după expirarea celor trei minute suplimentare indicate de arbitrul Ştefan Erdei (Oradea). „Sunt foarte supărat. N-aş vrea să comentez prea mult arbitrajul, dar, când e finalul, e finalul. Arbitrul a fluierat la două minute după ce expiraseră cele trei arătate de la margine. Am întâlnit o echipă de loc fruntaş. Îmi pare rău că n-am reuşit un punct, dar sper ca meciul să fie o cărămidă pe plan psihologic pentru echipa mea. Încercăm să evităm retrogradarea, va fi luptă acerbă”, a declarat Olariu.

Meci nebun
Mureşul a reuşit un start de meci perfect. Furdean a fost faultat în careu de căpitanul textiliştilor, Pascariu, iar Adi Borza (min. 5) a deschis scorul din penalty, ajungând la cota de trei goluri marcate în retur. Arbitrul Ştefan Erdei a indicat din nou penalty, când portarul devean Pârvu l-a blocat în careu pe Bălan, iar Voiculeţ (min. 14) a restabilit egalitatea, 1-1.
„Bătrâna Doamnă” a prins aripi şi a preluat conducerea prin Drăgan (min. 19), care a reluat cu capul din careul mic o centrare de pe stânga a lui Nădăban.
Meciul s-a reîntors în favoarea Mureşului după ce arbitrul l-a eliminat corect pe Tînc (min. 59) pentru lovirea cu cotul a lui R. Stan. Antrenorul Olariu a reacţionat inspirat la situaţia de superioritate numerică. Tehnicianul l-a trimis în teren pe Melcea, iar acesta a reuşit egalarea la două-trei minute de la intrarea în teren, cu o reluare din careul mic, la colţul scurt. În loc să profite de situaţie şi să forţeze victoria, Mureşul a jucat la conservarea rezultatului, iar atitudinea neprofesionistă s-a întors împotriva devenilor. Varga a marcat golul victoriei în ultimele secunde, după ce portarul Pârvu a respins greşit o lovitură liberă de la 17 metri, executată de Nădăban.

UTA Arad–Mureşul Deva 3-2 (1-1)
UTA Arad: Smaranda-Pocuca, Pascariu (cpt. 46 Chindriş), Tânc-Bălan, N. Varga, Al. Ignea (78 Capătă), Nădăban-Purece-Voiculeţ, Cl. Drăgan (63 Diarra). Antrenor: Roland Nagy.
Mureşul: D. Pârvu-Bogman, Perde, Dosan, I. Câmpean–Furdean (67 Melcea), Cr. Suru, Sătmar (cpt.), Ad. Borza-R. Stan (82 Golguţ)–Dârvaru. Antrenor: Constantin Olariu.
Arbitru: Ştefan Erdei (Oradea); Asistenţi: Marius Bălan (Dej) şi Carmen Neagu (Oradea).