BÂRFE, ZVONURI, ADEVĂRURI
Povestesc gurile rele prin târg că e zarvă mare într-o instituție, după ce o duduie a făcut mare tam tam cum că ea poate distruge pe cine vrea și nimeni nu-i poate face nimic, că are protecție mare. Duduia de care vorbim, susțin cârcotașii de serviciu, nu poate să nu se certe cu colegii de unde lucrează, semn că nu poate trăi fără ceartă. În aceste condiții, zvonerii șușotesc că se va trece la un alt nivel, colegii vor face o petiție pentru ca duduia noastră să fie scoasă pe bancă, să nu mai aducă cu ea certurile și să se ducă învârtindu-se cât vede cu ochii. Asta vor să facă colegii ei, dar gurile rele susțin că oamenii sunt speriați de femeie, care tot amenință cu „executarea” „protestatarilor”.
Au aflat zvonerii și acum șușotesc pe la colțuri că un inspector de la o instituție care ne bubuie des cu controale, are un tarif fix ca să scapi fără amendă. Nu contează câte măsuri ai încălcat, lucrurile merg șnur dacă achiți taxa de protecție, cum ar veni. Așa că, spun zvonerii, nu are rost să se streseze patronii că nu sunt în regulă, deoarece omul închide ochii la hibe mari. Iar dacă plătești suma cerută, ești fericit, anunță gurile rele prin târg. Cârcotașii susțin că omul nostru a strâns o mică avere în acest fel, fiind constant și, mai ales, nu s-a lăcomit. Că nu e legal să iei atenții de la cei pe care-i controlezi, asta nu e treaba cârcotașilor.