BÂRFE, ZVONURI, ADEVĂRURI
Un mare scandal este pe punctul de a izbucni în estul regiunii cu lămpașe, după ce un om de afaceri, implicat de-a lungul timpului în multe scandaluri, ar fi sponsorizat o excursie a unor oameni cu funcții din aparatul administrativ local. Bârfitorii spun că omul se pregătește a intra în politică și ar vrea să-l lucreze pe actualul favorit la un nou mandat, cam la fel cum a procedat și acesta din urmă. Așa că, dacă ne luăm după cârcotași, afaceristul cu dorințe de candidat s-a gândit că și-ar putea atrage în barcă funcționari care, cel puțin declarativ, sunt trup și suflet cu actualul șef. Zvonarii mai spun și că afaceristul ar fi decis să candideze după o discuție la un pahar de tărie chiar cu edilul, taifas în urma căruia i s-a părut că ar fi fost insultat și nici nu i se acordă importanța cuvenită.
Au jucat la cacealma și și-au dat seama că n-au cum să câștige. Spun bârfitorii din regiunea cu lămpașe că lucrurile s-au calmat pe deplin într-o organizație de partid. Cei care s-au luptat să dărâme conducerea au renunțat la idee după ce au realizat că schimbarea șefului, uneori, e bucuria prostului. Băieții au agitat apele și au anunțat cu surle și trâmbițe că vor lua sub control organizația de partid, pe motiv că șeful a pactizat cu diavolul. Doar că, dacă luăm de bun ceea ce susțin zvonarii, la ședința de puci s-a constatat că toți membrii îi sunt loiali actualului lider. Așa că ar fi urmat dizolvarea și un imens prejudiciu de imagine și pentru restul partidului.