BÂRFE, ZVONURI, ADEVĂRURI
Vorbesc cârcotașii că un apropiat al unui edil din zonă joacă la două capete. Cică omul nostru ziua se dă bine pe lângă șeful oficial, iar noaptea ascultă de cel neoficial, dar de care îl leagă multe afaceri. În aceste condiții, arată zvonerii de serviciu, edilul de care vorbim are toate șansele să fie fentat, mai ales că se apropie alegerile locale și se fac jocuri pentru câștigarea acestora. Respectivul, povestesc gurile rele, se poartă foarte bine cu edilul, face tot ce îi spune acesta, însă totul pare să facă parte dintr-un plan bine pus la punct, iar înainte de alegeri să-i dea lovitura fatală.
Pentru că unii șefi sunt puși pe posturi însă habar nu au cu ce se mănâncă funcția respectivă, apar tot felul de situații grave. Așa se face că, deunăzi, un șef din acesta, care mai întâi sună un prieten înainte să dea un răspuns pe teme legale, a încurcat rău lucrurile de acum a fost nevoie de intervenții de mai sus, ca totul să fie adus la normal. Zvonerii au aflat și acum povestesc prin târg că respectivul nu a făcut ce trebuia, adică nu a aplicat legea, pentru că habar nu are. Din această cauză, o situație a scăpat de sub control, iar ca totul să fie mușamalizat, ca să nu pățească omul nostru ceva, este nevoie de intervenții mari.