BÂRFE, ZVONURI, ADEVĂRURI
Vorbesc cârcotașii că o duduie, care se ocupă de finanțele unei primării a vrut să-și șteargă urmele matrapazlâcurilor făcute de ani buni. Astfel, femeia de care vorbim a strâns toate actele compromițătoare și le-a dat foc. În curtea casei. Duduia a trecut apoi la alte fapte, mult mai grave. A zis ea că nu mai merită să trăiască și a vrut să o termine cu viața asta. Nu a reușit, din fericire. Zvonerii povestesc prin târg că se așteaptă rezultatul unui control, ca să se vadă cam cât de mare este gaura făcută în bugetul comunității respective. Duduia susține că e nevinovată, dar nu știm de ce a dat foc documentelor?
Povestesc gurile rele pe la colțuri că e dragoste mare între doi edili. Nu, nu vă gândiți la prostii. Este vorba de afaceri, de bani mulți. Cică gurile rele au aflat și acum șușotesc prin târg că respectivii știu să facă bani, chiar dacă au funcții publice. Cum? Foarte simplu. Și-au făcut niște firme, au pus niște pioni administratori și le dau lucrări acestora. O firmă de-a unuia are de lucru la primăria celuilalt și invers. Banii vin cu grămada, anunță cârcotașii de zor, ceea ce e foarte bine pentru ei. Încetul cu încetul se află însă de afacerile respective, iar asta nu poate să le aducă mai multe voturi la viitoarele alegeri.