AUTOMOBILISM. Campionul mondial Max Verstappen s-a impus la Budapesta

Pilotul olandez Max Verstappen (foto) (Red Bull) a câştigat Marele Premiu al Ungariei la Formula 1, a
13-a etapă a Campionatului Mon­dial, care a avut loc duminică pe circuitul Hungaroring (4,381 km) de lângă Budapesta. Verstappen, deţinătorul titlului mondial, a fost înregistrat cu timpul de 1 h 39 min 35 sec 912/ 1000 la capătul celor 70 de tururi de pistă (306,63 km în total), devan­sându-l cu 7,8 se­cunde pe britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), septu­plu campion al lumii.
Pe poziţia a treia, la 12,3 secunde,
s-a clasat celălalt pilot britanic de la Mercedes, George Russell, care a reuşit în acest weekend primul
pole position din cariera sa în Formula 1. În urma acestui succes, Max Verstappen şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului general, dis­tan­ţându-se la 80 de puncte de mo­ne­gascul Charles Leclerc (Ferrari), clasat pe un dezamăgitor loc şase în Ungaria, după o strategie de cursă catas­tro­fală a scuderiei italiene.
Următoarea etapă a Campio­na­tului Mondial de Formula 1 va avea loc în data de 28 august, pe circuitul de la Spa-Francorchamps (Belgia).