Autobergamo, start cu dreptul în semifinalele play-off-ului

Gruparea deveană de futsal a debutat cu succes în penultimul act al play-off-ului Ligii I, câştigând în deplasare, scor 4-1, în faţa grupării Futsal Klub Odorheiu Secuiesc. Alb-vişiniii sunt cu un pas în finala campionatului, având nevoie de încă o victorie pe teren propriu în al doilea sau în al treilea duel împotriva harghitenilor.

Revenire în stil de mare echipă
În faţa unui adversar care nu o învinsese în precedentele trei întâlniri din acest sezon, trupa lui Florin Ignat a început ezitant. Astfel, în minutul 4, gazdele au deschis scorul, prin Tamaş, care a finalizat din careu un contraatac iniţiat de Manya. Devenii şi-au arătat însă valoarea şi Tacot a egalat, reluând de lângă bară o pasă ideală a lui Cristian Obadă. Gruparea alb-vişinie a intrat în avantaj în repriza secundă, după un cadou al adversarilor. Szecsi a încercat să degajeze o minge, căzut fiind jos, dar l-a servit ideal pe Cristi Matei, care a îndeplinit o simplă formalitate, de la marginea suprafeţei de pedeapsă.

La un singur pas de finală
De la acel moment, jocul a curs în favoarea oaspeţilor, care peste alte trei minute şi-au majorat avantajul. Cristian Obadă a marcat din cădere, de la nouă metri, după o pasă venită de la Adrian Pânzaru, la faza de atac participând şi Ique. Gazdele au renunţat în final la portar şi acest lucru le-a costat, Nuno Coco marcând din propriul său careu în poarta goală, stabilind totodată scorul final. Victoria le asigură în mare măsură calificarea în finală devenilor, care mai au nevoie de un succes în partidele programate pe teren propriu. Dacă acesta va veni în duelul de duminică, partida de luni nu se va mai juca. În cealaltă semifinală, Informatica Timişoara a învins pe teren propriu în primul meci, pe United Galaţi, victoria bănăţenilor fiind decisă la loviturile de departajare.

FUTSAL KLUB ODORHEIU SECUIESC 1 (1)
Grigoraş – Laszlo Szocs, Szecsi, Biro, Manya. Au mai jucat: Tamaş, Mihaly, Lorand Szocs, Szabo. Antrenor: Zoltan Jakab
AUTOBERGAMO DEVA 4 (1)
Iancu  – C.Matei (cpt.), F, Matei, Paulo Ferreira, Nuno Coco. Au mai jucat: Obadă, Tacot, Pânzaru, Ique, Cesar, Ignat. Antrenor: Florin Ignat
Arbitrii: Gabriel Gherman (Bucureşti) – Daniel Decă (Brăila)
Au marcat: Tamaş (4) – Tacot (13), C. Matei (28), Obadă (31), Nuno Coco (40) (Ovidiu Mănăstire)