Autobergamo s-a impus fără probleme la Reşiţa

Ovidiu Mănăstire

Gruparea antrenată de Florin Ignat nu a avut nici o emoţie în deplasarea jucată pe terenul Muncitorului Reşiţa, învingând cu 7-1 şi a trecut din nou pe prima poziţie a clasamentului. Florin Matei a fost omul determinant pentru deveni, acesta marcând de patru ori în poarta bănăţenilor.
Nu s-a repetat scenariul
Dacă în ultimele două confruntări jucate la Reşiţa, Autobergamo s-a impus destul de greu, scenariul nu s-a repetat şi în 2017. Devenii au controlat partida de la un capăt la celălalt, impunându-se cu 7-1, după ce la pauză conduceau cu 4-1. Alb-vişiniii au urcat din nou pe prima poziţie a clasamentului, pe care şi-o pot păstrat doar dacă United Galaţi nu învinge în confruntarea de pe teren propriu cu Dunărea Călăraşi (n.r. meci încheiat după închiderea ediţiei).
Florin Matei a făcut legea pe parchet
Devenii au deschis scorul prin Florin Matei şi l-au majorat prin Adrian Pânzaru, gazdele reducând din diferenţă prin Fedor. La pauză a fost 4-1, Florin Matei punctând de alte două ori. Nuno Coco a dus scorul la 5-1, în repriza secundă, iar Florin Matei şi Cristian Obadă au stabilit rezultatul final, 7-1 pentru Autobergamo Deva. „A fost un meci pe care noi ni l-am făcut uşor. Băieţii au respectat ce aveau de făcut şi nu am avut nicio problemă. Toată lumea ştie valoarea lui Florin Matei, el s-a reintegrat foarte bine la noi şi e un mare câştig. Vreau să cred că acest meci e un nou început pentru noi şi sper să nu mai facem paşi greşiţi”, a spus antrenorul lui Autobergamo, Florin Ignat.
Duel lejer în Cupa României
Gruparea alb-vişinie va juca duminică, în optimile Cupei României, cu echipa de ligă secundă, Luceafărul Buzău. Meciul va începe la ora 14.00, urmând să aibă loc în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” din Buzău iar Florin Ignat vrea ca echipa sa să fie ferită de accidentări şi suspendări. „Îmi doresc să câştigăm la Buzău, nu cred că va fi o problemă, dar cel mai mult sper să nu avem parte de suspendări şi accidentări. Apoi vom avea o pauză în campionat, pentru că vom sta în etapa următoare. Sper ca până la meciul cu Dunărea Călăraşi să revin şi eu pe teren”, a mai spus antrenorul-jucător al devenilor.