Autobergamo, o primă victorie

Liga I de fotbal în sală a ajuns la mo­mentul stabilirii medaliatelor actualei ediții.
Marți s-a disputat și meciul dintre Autobergamo și United Galați. La Deva, Autobergamo (foto) a făcut un prim pas spre titlu, prin victoria cu 4-2 în fața lui United Galați. Gazdele au deschis scorul în secunda 10, prin Hinojosa, dar oas­peții au egalat prin Boșneagă, în minutul 5. Kusmodi, cu o „dublă” rapidă, în mi­nutele 18 și 19, a readus-o pe Autobergamo în avantaj, dar diferența s-a micșorat imediat, prin reușita lui Crișan. La ultima fază a primei reprize, Cristian Matei a ratat un penalty pentru deveni. În partea a doua, s-a mai marcat o singură dată, tot în poarta Galațiului, Kusmodi reușind „tripla”. Din minutul 33, gazdele au acumulat cinci greșeli personale, oas­peții au jucat cu portar zburător, iar în ultimul minut, United a ratat un penalty prin Pele.
La meci au asistat 600 de spectatori. Au fost și tensiuni în prima repriză, când jocul a fost oprit timp de 3 minute, deoarece unul dintre arbitri, ieșeanul Vlad Ciobanu, a fost stropit cu apă de un spectator.
Meciul 2 al seriei „3 din 5” s-a jucat aseară.