Autobergamo joacă la Cluj, în sferturile Cupei României

Astăzi, de la ora 15.30, campioana României la futsal, Autobergamo Deva, va evolua în ultimul sfert de finală al Cupei României la futsal, în Sala sporturilor „Horia Demian” din Cluj Napoca, cu liderul din Liga 2, CFF Clujana Cluj Napoca.
Devenii sunt favoriţi la calificarea în Final Four, acolo unde s-au mai calificat alte trei echipe din Liga 1 : Informatica Timişoara, (deţinătoarea trofeului) , câştigătoare, la Buzău, cu 2-0 în faţa divizionarei secunde locale Fortius, Politehnica Iaşi, care s-a impus, la limită, în deplasare, cu 4-3, pe terenul altei echipe din eşalonul al doilea, Inter Gheorgheni, şi Imperial Wet Miercurea Ciuc, surpriza competiţiei, care a învins, cu 7-2, acasă, pe una dintre pretendentele la câştigarea Cupei României, United Galaţi.
În faza anterioară a competiţiei, Autobergamo Deva a învins în deplasare echipa de liga secundă Colţea Braşov, cu scorul de 6-2, iar CFF Clujana Cluj a eliminat, în primul tur, cu 11-6, pe Dinamo Oradea, iar în optimile de finală, formaţia Spicom Sfântu Gheorghe.
Echipa deveană este, aşa cum spuneam, favorită în jocul de astăzi şi are moralul ridicat după ce a câştigat în ultima etapă de campionat, cu 7-1, în deplasare la FK Odorheiu Secuiesc, iar întâlnirea programată la Cluj Napoca va fi doar una de pregătire pentru derby-ul de luni, 12 martie, când Autobergamo va întâlni pe terenul de la Sala Sporturilor din Deva, formaţia Informatica Timişoara, o eventuală victorie asigurându-le devenilor primul loc în clasamentul ligii naţionale. (N. Gavrea)