Autobergamo a ratat „tripla” în Cupa României! Devenii, învinşi la penaltiuri!

Ovidiu Mănăstire

După două trofee consecutive cucerite în ultimii doi ani, Autobergamo Deva a fost nevoită să cedeze Cupa României la futsal, după ce a pierdut la penaltiuri finala cu Informatica Timişoara. Destul de rar întâlnit într-un meci de futsal, duelul s-a încheiat fără goluri după timpul regulamentar şi două reprize de prelungiri.

Joc tacticizat la extrem
Chiar dacă pleca favorită în faţa gazdelor de la Informatica, prin prisma lotului mai numeros şi mai valoros, trupa deveană a abordat foarte prudent duelul din finală. Cum şi bănăţenii au folosit aceeaşi strategie, a reieşit un meci extrem de tacticizat, cu multe faulturi şi întreruperi, dar şi cu puţine ocazii clare de gol. De altfel, prima şansă adevărată de a marca s-a produs în minutul 17, când devenii au comis a şasea greşeală de echipă iar Informatica a beneficiat de o lovitură de la 10 metri. Toniţa a fost inspirat în faţa lui Simic şi a apărat, duelul continuând şi în faza imediat următoare, când deveanul a parat şutul sârbului din doi metri.

Devenii au forţat pe final, Koivumaki, de neînvins
Partea secundă a continuat după acelaşi scenariu, dar spre final, timişorenii au dat semne de cădere fizică. Atunci au şi apărut ocaziile la poarta lui Koivumaki, cele mai mari aparţinându-i lui Paulo Ferreira. Însă, şuturile internaţionalului român fie au trecut puţin pe lângă poartă, fie au fost respinse de portarul finlandez. Presiunea la poarta gazdelor a continuat şi în prelungiri dar echipa lui Robert Lupu s-a apărat exact, a avut şi noroc, atingându-şi până la urmă obiectivul, acela de a ajunge la loviturile de departajare.

Gazdele, cu nervi mai tari la loteria penaltiurilor
Gazdele au avut nervii mai tari la loteria penaltiurilor, transformând cinci dintre execuţii, prin Deco, Rakic, Lupu, Simic şi Ilaş, în timp ce şuturile lui Savio şi Thiago au fost apărate de Toniţa. Koivumaki a apărat însă trei lovituri, ale devenilor C. Matei, Ique şi Pânzaru, fiind învins de Florin Matei, Paulo Ferreira, Ignat şi Nuno Coco. Astfel, cu scorul de 5-4 la lovituri de departajare, Informatica şi-a adjudecat Cupa României, primul trofeu din istorie, în timp ce Autobergamo îşi va concentra forţele spre principalul obiectiv din acest sezon, campionatul.

INFORMATICA TIMIŞOARA 5 (0, 0)
Koivumaki – Rakic, Lupu, Savio, Simic. Au mai jucat: Thiago (cpt.), Deco, Ilaş. Antrenor: Robert Lupu
AUTOBERGAMO DEVA 4 (0, 0)
Iancu – C. Matei (cpt.), F. Matei, Nuno Coco, Paulo Ferreira. Au mai jucat: Toniţa – Tacot, Obadă, Ique, Pânzaru, Ignat. Antrenor: Florin Ignat
Arbitrii: Gabriel Gherman (Bucureşti) – Daniel Decă (Brăila)
Au marcat la penaltiuri: Deco, Rakic, Lupu, Simic, Ilaş – F. Matei, Nuno Coco, Ignat, Paulo Ferreira