Aur şi argint naţionale

Atletul Bogdan Sitoianu, de la CNS „Cetate” Deva, a obţinut două medalii la Campionatul Naţional rezervat juniorilor II, desfăşurat în acest weekend, la Bucureşti.  Sportivul antrenat de Mihai Luca a triumfat în proba de săritura în lungime, după ce săptămâna trecută se impusese şi la nivel de juniori I, şi s-a clasat pe locul doi în competiţia de triplusalt. În proba sa preferată, Bogdan s-a impus cu o săritură de 7,11 metri, ceva mai slabă decât recordul personal de 7,19 realizat săptămâna trecută, însă suficientă pentru a-i devansa pe Hunor Karaman (CSS Odorheiu Secuiesc) – 6,50 metri şi Mihai Furtuna (CSS Giurgiu) – 6,47 metri. În proba de triplusalt, Bogdan a reuşit un „zbor” de 14,75 metri cu care s-a clasat pe locul doi după Răzvan Grecu  de la CSS1 Constanţa / CS Farul, care a triumfat cu o performanţă de 15.12 metri.