Au păcălit fotbalul şi au fost pedepsiţi

Mureşul Deva s-a prezentat cu o partitură extra-ofensivă şi lipsită de sportivitate la meciul din deplasare cu Dacia Mioveni, iar tentativa de fentare a fotbalului a fost pedepsită prin două goluri încasate pe finalul partidei.

Buturugă prea mică pentru „Dacia”
După exemplul vechilor oştiri române în luptele cu turcii, Mureşul a ales să-şi apere sărăcia şi nevoile în faţa pretendentei la promovare, Dacia Mioveni, echipă neînvinsă şi fără gol primit de şapte etape.
Trupa deveană a dus însă la extrem partitura „autobaza”. Pe lângă aglomerarea din apărare, Mureşul  a apelat şi la trageri de timp şi trucuri nesportive, ca simularea faulturilor şi bombardarea mingilor în tribune, renunţând aproape total la a juca fotbal. Strategia a dat roade vreme de 82 de minute, însă la final, „urciorul” s-a spart şi tentativa de păcălire a fotbalului a eşuat, devenii fiind învinşi cu 2-0.

Gol contestat
Dacia a dominat prima repriză, însă ocaziile mari de gol au lipsit. Trupa antrenată de Ionuţ Popa, care şi-a menajat mai mulţi titulari pentru derby-ul cu Petrolul din etapa viitoare, s-a aruncat asupra devenilor şi a forţat victoria după pauză. Mureşul putea să profite de excesul ofensiv al gazdelor, în minutul 70, dar Drăgan a trimis pe lângă poartă, de la 16 metri, după ce a scăpat singur cu portarul  Ilie. Scorul a fost deschis de Olteanu în minutul 85, care a reluat din careul mic pe lângă portar, după o lovitură liberă, mingea atingând întâi bara. Portarul devean Pîrvu a contestat vehement golul, invocând un ofsaid, şi a fost eliminat pentru o ieşire nervoasă la adresa tuşierului Ferencz Tunyogi. La 0-1, Mureşul a cedat total şi Mioveniul a marcat şi golul al doilea pe contraatac, prin Ionescu (88).

CS Mioveni – Mureşul Deva 2-0 (0-0)
Au marcat: Olteanu (85), Ionescu (88)
CS Mioveni: Ilie – Ciucur, B. Stoica, Olteanu, Baicu – Coşereanu, Năuiu, Lircă (70 Săndulescu), Sfârlea (62 Nilă) – Daniel Stan (52 Ionescu), Ayza. Antrenor: Ionuţ Popa
Mureşul Deva: Pârvu – Coca, Perde, Dosan, I. Câmpean – Furdean (88 Coman), Al. Dan, Golguţ, O. Drăgan (77 Pop) – Melcea (91 Bogman), Dârvaru. Antrenor: Constantin Olariu
Arbitru: Dan Monea (Aiud);
Asistenţi: Ferencz Tunyogi (Zalău) şi Lorin Adrian Udrea (Târgu Jiu)
Cartonaş roşu: Pârvu (86)