Au înviat în prelungiri

Victoria de la Timişoara a avut efect de bumerang asupra trupei pregătite de Erik Lincar şi Nelu Mitrică. În loc să aducă încredere în propriile forţe şi cursivitate în joc, succesul din Banat pare-se că li s-a urcat la cap alb-albaştrilor.

Drept urmare, FC Hunedoara a părut lipsită de vlagă şi inspiraţie în prima repriză a partidei cu „tramvaiştii” şi a etalat un fotbal modest. Chiar fără aportul a patru titulari (Bujor, Ban, Toc şi Copil), arădenii au profitat de situaţie şi au deschis scorul prin Eşanu (min. 21), la capătul unui contraatac. Situaţia a părut să se complice pentru hunedoreni în debutul reprizei secunde, când Petrescu a fost eliminat.

A „colorat” finalul
Inferioritatea numerică şi semnalele ameninţătoare venite de la antrenorul Erik Lincar şi finanţatorul Silvan Toma i-au determinat pe alb-albaştri să strângă rândurile. FC Hunedoara nu doar că a rezistat fără gol, cu un om în minus, dar a reuşit un final perfect, cu care a întors rezultatul. Negru, jucător venit chiar de la Gloria Arad, a reuşit o dublă egalare. Atacantul alb-albastru a înscris pentru 1-1, cu o lovitură de cap de la marginea careului, şi a provocat restabilirea egalităţii numerice pe teren, întrucât arădeanul Sălăjan a luat şi el cartonaş roşu. Golul i-a descătuşat pe hunedoreni, iar în prelungiri, Creţu a marcat golul victoriei, 2-1, şi şi-a „urcat” echipa pe podiumul Ligii a III-a.
„A fost un final fericit. Am revenit de la 0-1, deşi eram cu un om mai puţin şi am învins, graţie ambiţiei şi devotamentului jucătorilor noştri. Adversarii s-au apărat tot meciul, au avut două ocazii şi un gol şi nu meritau mai mult”, a spus antrenorul secund al hunedorenilor, Nelu Mitrică.

FC Hunedoara – Gloria Arad 2-1
Au marcat: Fl. Negru (81), Al. Creţu (90+1) / Eşanu (16)
FC Hunedoara: Arias – Bilia, Nicolau (28 Posteucă), Creţu, Kelemen – Şandru (60 Bej), Petrescu, Dimcea (46 Şandor), L. Todea – Păcurar, Negru.