ATLETISM. Medaliați la Naționale

Finalul de săptămână a fost unul foarte important pentru atleții juniori care au participat la etapa finală a Campionatului național de atletism în sală pentru juniori U20. A fost etapa care a stabilit și me­da­liații la această ediție și posibilii atleți care ne vor reprezenta la vi­i­toarele competiții internaționale.
Atletul hunedorean Adelin Daniel Pop (foto) (cu dublă legitimare SCM Deva și CSU Arad) a câștigat locul I și o medalie de aur în proba de 800 m 1.56.45. În cea de a doua zi a com­petiției de la București, Adelin a re­u­șit să urce din nou pe podiumul de premiere dar în proba de 1.500, unde s-a clasat pe locul III cu timpul de 4:00.15, spre bucuria antreno­ru­lui său, prof. Emerson Toma. O medalie de bronz a cucerit și eleva profe­so­rului Nicolae Alexe, săritoa­rea în înălțime Eliza Enache, care a câștigat medalia de bronz în proba ei pre­fe­rată, cu o săritură care a mă­su­rat 1.60 m, mult însă sub po­ten­țialul ei.