Atleta Florentina Marincu-Iuşco, sportivul anului în judeţul Hunedoara

4 februarie 2020 | Adauga un comentariu | Publicat in: Sport

Nicolae Gavrea

Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret (DJST) a comunicat clasamentele celor mai buni sportivi ai anului competiţional 2019, această ierarhie fiind validată după ce o comisie formată din reprezentanţi ai DJST, ai Inspectoratului Şcolar Judeţean Hunedoara şi ai presei sportive a analizat performanţele realizate în 2019, de către reprezentanţii cluburilor şi asociaţiilor sportive din judeţul nostru, în urma comunicării acestor date de către entităţile sportive din judeţ către DJST.

Ca în fiecare an, au fost alcătuite separat clasamente, atât la disciplinele sportive olimpice, cât şi la cele neolimpice şi s-a ţinut cont de criterii obiective, valoarea performanţelor fiind evaluată în funcţie de rezultatele obţinute în competiţiile mondiale, europene, balcanice şi naţionale. De menţionat că s-a făcut diferenţierea şi pe categoriile de participare, seniori, tineret sau juniori, iar rezultatele individuale au fost mai bine punctate decât cele obţinute în întrecerile pe echipe.
Clasamentele au fost validate în urma verificării rezultatelor trimise de cluburile din judeţul Hunedoara, din lista cu performanţe sportive întocmită de Ministerul de resort (MTS), după rezultatele postate pe site-urile concursurilor sportive oficiale şi din listele de rezultate ale federaţiilor naţionale, totul pentru a asigura o transparenţă totală.
În urma acestor criterii, cea mai bună sportivă a anului trecut din judeţul Hunedoara în disciplinele olimpice a fost desemnată atleta Florentina Marincu Iuşco, de la LPS Cetate Deva, ea fiind urmată de gimnasta Denisa Golgotă (LPS Cetate Deva) şi judoka Georgiana Miler (SCM Deva), ambele la egalitate pe poziţia secundă, iar pe locul trei s-a situat Beatrice Miklos (tir cu arcul, SCM Deva), în ierarhie punctând 21 de sportivi de la şapte cluburi din judeţ.
La disciplinele neolimpice s-a situat pe primul loc karateka Miruna Mălăuţă, legitimată la CSM Petroşani, ea fiind urmată de Andra Daniliuc (karate, Heian Deva) şi Ionuţ Ipate (karate WKF, CSM Petroşani), în vreme ce locul al treilea este împărţit de Anamaria Gherghel (fotbal-tenis, Comexim Lupeni) şi Aurelia Brânzoi (aeromodelism, Armata- Aurul Brad), în clasament punctând 26 de sportivi de la 11 cluburi hunedorene.
În ceea ce priveşte cluburile, la secţiunea celor publice s-a impus SCM Deva, iar la cele private primul loc a fost ocupat de Comexim Lupeni. În baza rezultatelor cumulate obţinute de sportivi şi de cluburi, cei mai buni antrenori au fost declaraţi, la sporturi olimpice, Nicolae Alexe (atletism, LPS Cetate Deva) şi cuplul Mugurel Ciuşcă – Ramona Enache (judo, SCM Deva), iar la cele neolimpice Dima Druncea (fotbal – tenis, Comexim Lupeni) şi Radu Polifronie (karate WKF, CSM Petroşani).
Premierea sportivilor şi tehnicienilor care au avut rezultate deosebite în anul competiţional 2019 va avea loc în cadrul unei gale festive, ce se va desfăşura, cel mai probabil, în cursul lunii martie, data exactă urmând a fi stabilită după aprobarea bugetelor instituţiilor implicate în domeniu.
Clasament discipline olimpice:
1. Florentina Iuşco – atletism LPS Cetate Deva; 2. Denisa Golgotă – gimnastică artistică, LPS Cetate Deva, Giorgiana Miler – judo SCM Deva; 3. Beatrice Miklos – tir cu arcul, SCM Deva; 4. Cosmin Gîrleanu – box, CS Hunedoara, Anne Brebinaru – judo, SCM Deva, Mario Ţâmpu – tir cu arcul, SCM Deva; 5. Cristina Sîrbuleţ – judo SCM Deva, Carmen Ghiciuc – gimnastică artistică, LPS Cetate Deva; 6. Olga Severin – judo, Andrei Deliu – atletism, ambii de la SCM Deva; 7. Luminiţa Boroş – tir cu arcul – SCM Deva, Georgiana Timu – atletism, LPS Cetate Deva; 8. Alina Jurovlea şi Bianca Prodan – ambele judo, SCM Deva; 9. Roxana Ionescu – taekwon-do WTF- Ştiinţa Petroşani, Raul Dan – atletism, LPS Cetate Deva; 10. Alexandra Chiş – lupte libere, CSŞ Petroşani, Raluca Mera – nataţie, CSŞ Hunedoara, Alexandra Rache – taekwon-do WTF, Ştiinţa Petroşani, Viorel Bran – ciclism, CS Făerag.
Clasament discipline neolimpice:
1. Miruna Mălăuţă – karate WKF, CSM Petroşani; 2. Andra Daniliuc – karate, Heian Deva, Ionuţ Ipate, karate WKF, CSM Petroşani; 3. Anamaria Gherghel – fotbal-tenis Comexim Lupeni, Aurelian Brânzoi, aeromodelism, ASA Aurul Brad; 4. Ana Rizescu – fotbal-tenis Comexim Lupeni, Andra Kovaci – taekwon-do ITF, Cristal Haţeg, Mihai Mărtinesc – karate SKDUN, Champions Club Karate Do Deva; 5. Briana Rădulică – karate WUKF, Shinto Petroşani, Marius Stoenică – fotbal-tenis, Comexim Lupeni, Victor Kuţaba – karate, Heian Deva; 6. Noemi Budoi – popice, Siderurgica Hunedoara, Andreea Polifronie – karate WKF, CSM Petroşani, Adelin Opra – karate, Empi Brad; 7. Mariana Lică, Lucian Purece şi Răzvan Vornicu –fotbal-tenis Comexim Lupeni, Vlad Demean – karate, Empi Brad, Mihai Popa – gimnastică aerobică, LPS Cetate Deva; 8. Gabriel Cioară – karate, Empi Brad, David Lică – fotbal-tenis, Comexim Lupeni; 9. Adriana Rus – fotbal-tenis, Comexim Lupeni, Alexia Stoica – karate WUKF, Shinto Petroşani, Paul Bouţu – taekwon-do ITF, Red Tigers Călan; 10. Annelise Cebuc – karate WKF, CSM Petroşani.

Loading...

Scrie un comentariu

stiri si ziare
Citește articolul precedent:
Cum poate ajuta DNA Consiliul Judeţean să recupereze două milioane de lei

Reabilitarea Drumului Judeţean care duce la Sarmizegetusa Regia a adus şi un dosar la DNA pentru foşti şefi ai Consiliului...

Bulina neagră, 4.02.2020

Alin Mariean, bărbat din municipiul Petroşani Pentru că a fost trimis în judecată în stare de arest preventiv, fiind acuzat...

Bulina albă, 4.02.2020

Daniela Mihaela Popa, sportivă canotoare din comuna Băiţa Pentru că administraţia locală din comuna Băiţa, locul de baştină al acesteia,...

Închide