Asiana Peng, lidera României la „competiţia Nadiei”

Ciprian Marinuţ11 x 1 asiana peng (mijloc in fata)  si nadia

Gimnasta Asiana Peng, de la CNS CSS „Cetate” Deva, s-a clasat pe locul cinci în competiţia junioarelor la „Nadia Comăneci International Invitational”, având cel mai bun rezultat din delegaţia României.
Întrecerea organizată de „zeiţa de la Montreal”, la finalul săptămânii, la Oklahoma, în SUA, a fost câştigată de Victora Moors (Canada), la senioare, şi de brazilianca Rebeca Andrade, la junioare. La echipe, România, care a mizat doar pe junioare s-a clasat abia pe locul opt.

A salvat onoarea lotului tricolor

„Chinezoaica” Asiana Peng (12 ani) a obţinut cea mai bună notă (14.00) la sol, aparat la care ar fi fost pe locul doi, dacă s-ar fi disputat şi o finală. Gimnasta clubului devean a mai fost notată cu 13.00 la sărituri, cu 12.05 la paralele şi cu 13.40 la bârnă, iar cu totalul de 52.45 a ocupat locul cinci în ierarhia de la individual compus, fiind prima dintre cele patru românce. Pe primele locuri s-au situat: Rebeca Andrade (Flamengo, Brazilia) cu 54.60 puncte, Aleeza Yu (Gemini, Canada) cu 54.35 puncte, Rose-Kaying Woo (Gym Richelieu, Canada) cu 53.90 puncte şi Jade Chrobok (Gemini, Canada) cu 52.75. Celelalte trei gimnaste din lotul României s-au clasat astfel: Andreea Ciurusniuc (Steaua) – locul şase cu 51.30 puncte, Cristina Vrabie (Steaua) – locul 11 cu 35.40 după evoluţia la trei aparate şi Anda Butuc (CSS 2 Bucureşti) – locul 13, cu 25.95, după două aparate, dar cu cea mai mare notă (14.20) dintre junioare la bârnă. La nivel de echipe, România, care a concurat doar cu junioare, s-a clasat pe locul opt, ultimul, fiind depăşită de cinci echipe din Canada, una din SUA şi una din Brazilia. Echipa tricoloră a fost supervizată de antrenorii Eliza Stoica, Marius Vintilă şi Cristian Moldovan. La senioare, pe primele două locuri s-au situat două participante la Jocurile Olimpice „Londra 2012”, respectiv Victora Moors (Canada) 57.40 şi Jessica Lopez (Venezuela) cu 56.80 puncte.
Ediţia 2013 a competiţiei „Zeiţei de la Montreal”, s-a desfăşurat în weekend, la Cox Arena din Oklahoma City, şi a aliniat la start gimnaste junioare şi senioare din România, Canada, Brazilia, Indonezia, Venezuela şi SUA.