FlashSport

Andreea Munteanu este „regina Europei” pe „puntea suspinelor”

Ciprian Marinuţ11 x 1 Munteanu_andreea_2012_euros

Gimnasta Andreea Munteanu (foto), de la CNS „Cetate” Deva, este cea mai bună din Europa la bârnă. Gimnasta clubului din Deva a cucerit medalia de aur la bârnă, ieri, la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Montpellier (Franţa), cu o notă de 14,366. Ea a adus prima medalie a României la Montpellier, acesta fiind, totodată, al 12-lea titlu european la bârnă pentru România.
A avut nervi de oţel
Andreea Munteanu a confirmat că este o specialistă a bârnei şi a obţinut titlul de campioană continentală pe „puntea suspinelor”. Aflată în primul an de seniorat, gimnasta de la CNS „Cetate” le-a devansat în clasamentul final pe britanica Rebecca Downie, 14,300, şi pe Claire Martin, reprezentanta gazdelor, 14,200. Într-o finală cu mai multe ratări, Andreea Munteanu (care va împlini 17 ani pe 29 mai) a obţinut 6,100 la dificultate şi 8,266 la execuţie. Românca luase aurul la bârnă anul acesta la etapa de Cupă Mondială de la Cottbus. Clasamentul final la bârnă a fost următorul: 1. Andreea Munteanu 14,366; 2. Rebecca Downie (Marea Britanie) 14,300; 3. Claire Martin (Franţa) 14,200; 4. Claudia Fragapane (Marea Britanie) 13,900; 5. Vasiliki Miloussi (Grecia) 13,266; 6. Maria Harenkova (Rusia) 13,200; 7. Pauline Schaeffer (Germania) 13,100; 8. Sanne Wevers (Olanda) 11,900.
Viitorul sună bine
A doua reprezentantă a clubului Cetate, debutanta Laura Jurcă, s-a clasat pe locul 7 în finală la individual compus, devansând-o pe Diana Bulimar, care a ocupat locul 10. Laura Jurcă a obţinut următoarele note: sol 13,733, sărituri 14,766, 12,866 la paralele, 13,500 la bârnă, în timp ce Diana Bulimar a fost notată în finala la individual compus cu 13,766 la sărituri, 13,533 la paralele, 13,666 la bârnă şi 13,666 la sol. Ca urmare, Bulimar s-a clasat pe locul 10 (54,631 puncte), iar Jurcă a ocupat poziţia a şaptea (54,865 puncte). Medalia de aur a revenit gimnastei Giulia Steingruber (Elveţia, 57,873 puncte), urmată pe podium de rusoaica Marian Karenkova (57,132) şi de Elissa Downie (Marea Britanie, 56,623). Debutanta Andreea Iridon, cea de-a treia gimnastă de la CNS „Cetate” prezentă la Europene, nu s-a calificat în nici una dintre finale.
La Campionatele Europene individuale de la Montpellier au participat 167 de sportivi din 38 ţări în concursul masculin şi 100 de gimnaste din 33 de ţări în competiţia feminină. La finalul competiţiei, preşedintele Uniunii Europene de Gimnastică, Georges Guelzec, va înmâna drapelul forului european următoarei gazde a CE, Bucureşti (2017).

One thought on “Andreea Munteanu este „regina Europei” pe „puntea suspinelor”