ACS Şirineasa a realizat scorul campionatului

Liderul seriei a IV-a din Liga a III-a a reuşit să obţină cea mai categorică victorie din acest sezon, învingând cu 8-0 ultima clasată, Mamma Mia Becicherecu Mic. Scorul este noul record al seriei în acest campionat, depăşind acel 8-1 administrat de CSM Şcolar Reşiţa formaţiei din judeţul Timiş, în etapa a II-a.

Debut cu goluri pe „bandă rulantă”
Datorită faptului că a câştigat o bună parte a partidelor din acest sezon la limită, puţini se aşteptau ca ACS Şirineasa să aibă un apetit ofensiv aşa mare chiar dacă întâlneau ultima clasată a seriei, Mamma Mia Becicherecu Mic. Însă trupa lui Dan Vasilică a oferit un spectacol agreabil spectatorilor veniţi pe Stadionul „Jiul” din Petroşani, marcând câte patru goluri pe repriză. Liderul seriei a început furibund partida contra „lanternei roşii” şi în primele 20 minute a punctat de patru ori, prin Ioniţă (3), Munteanu (8 – autogol), Horumba (14) şi Vezan (20). Apoi trupa din Valea Jiului a redus „motoarele” nemaiînscriind până la pauză.

Au cel mai bun atac şi cea mai bună apărare
În partea secundă, festivalul golurilor a fost deschis de O. Popescu (59) iar apoi Cocină a reuşit o „dublă” (65, 69). De pe lista marcatorilor nu putea lipsi nici vedeta Florin Costea, care a închis tabela în minurul 81 şi a stabilit totodată şi scorul final. ACS Şirineasa şi-a păstrat astfel avansul din fruntea clasamentului şi cu cele opt goluri marcate a devenit şi cea mai ofensivă echipă a seriei pe lângă faptul că are şi cea mai bună apărare. (Ovidiu Mănăstire)