A treia înfrângere, nici un gram de îngrijorare

11 x 2 amical fc-bihor- fc hdCiprian Marinuţ

FC Hunedoara a suferit al treilea eşec în meciurile amicale de verificare, pierzând, scor 1-3, meciul disputat sâmbătă, în deplasare cu FC Bihor, ocupanta locului opt în liga secundă. Antrenorul Marius Opric susţine că negru-albaştrii au jucat bine şi este încrezător în evoluţia echipei în retur, mai ales că lidera seriei a V-a a Ligii a III-a va avea liber în primele două etape.

Învinşi cu goluri frumoase şi norocoase
Bihorenii şi-au luat în serios rolul de gazde şi de echipă dintr-un eşalon superior şi au marcat rapid. Florean (min. 5) l-a învins pe Dragotă cu un şut de la opt metri din unghi (1-0), după o pasă de la Vasilache. Şi după gol, FC Bihor s-a aflat la timonă, însă s-a apropiat greu de careul hunedorean, iar scorul la pauză avea să fie tot cel stabilit în minutul cinci. Hunedorenii şi-au arătat colţii în repriza secundă şi au egalat prin Făgărăşanu (60), care a transformat un penalti acordat pentru un henţ al lui Ţoca. Roş-albaştrii au tranşat soarta meciului în favoarea lor, cu două goluri frumoase şi norocoase. Tîrnacop (min. 65) a făcut 2-1, după o preluare pe piept şi un şut de la 20 de metri în stânga portarului, iar juniorul Ovidiu Bic a închis tabela cu un şut din întoarcere la vinclu (min. 89). Partida s-a disputat pe Stadionul Municipal „Iuliu Bodola” din Oradea.

Scor mincinos
FC Hunedoara a ajuns astfel la al treilea eşec în meciurile test, după ce a mai pierdut cu CSO Cugir (lidera din Liga 4 Alba, scor 0-2) şi Corona Braşov (lidera din B2, 0-1). Marius Opric, tehnicianul hunedorenilor, consideră că echipa sa a făcut un meci bun şi în campionat va dovedi că s-a pregătit foarte bine. „Nu sunt deloc îngrijorat de rezultat, deoarece am jucat de la egal la egal cu o echipă din eşalonul secund, iar scorul este un pic exagerat. Ultimele lor două goluri au fost frumoase, dar norocoase. Am ales să jucăm cu adversari puternici, deoarece aşa progresăm cel mai bine. Calitatea jocului nostru se va vedea în campionat. Până atunci, vom mai juca un singur meci amical cu CSO Cugir, cu o săptămână înainte de partida cu Olimpia Satu Mare, întrucât pentru weekendul în care se reia campionatul, nu am găsit adversari”, a spus Opric.
Antrenorul lui FC Hunedoara a folosit următorii jucători: Dragotă (46 A. Ilie) – Şoit (67 Bier), Cuciula, Ambruş, B. Roiu – J. Vaida, R. Cristian (67 Fl. Nicula), Vişan, Făgărăşanu – Pepenar, Ionuţ Radu (63 D. Suciu). Campionatul Ligii a III-a se va relua vineri, 8 martie, dar negru-albaştrii vor sta în primele două runde, urmând să joace abia în etapa a treia a returului, în 22 sau 23 martie, în deplasare cu Olimpia Satu Mare.