Hunedoara a pierdut cu Metalurgistul Cugir

CS Hunedoara a pierdut în jocul din deplasare de la Cugir, partidă contând pentru etapa a 18-a din Liga 3. Metalurgistul, una dintre echipele cu cele mai îndreptăţite pretenţii la promovarea în eşalonul secund, s-a impus cu 3-1, graţie unei „duble” reuşite de fostul hunedorean Făgărăşanu şi a unui gol înscris de Dicu, după o acţiune purtată de fostul devean Şaucă.

Hunedorenii au avut şi ei ocaziile lor de a marca, pe lângă autogolul lui Necşulescu, însă portarul Crivăţ a parat şuturile lui Alexandru Dan, Marcu şi Vasinc, iar lovitura liberă executată de Robert Cristian a trecut puţin peste poartă.
„Am început slab, am luat două goluri în primele patru minute. După aceea s-au liniştit lucrurile, am mai echilibrat situaţia, însă am avut în faţă un portar în zi senzaţională. Am reuşit să marcăm în repriza a doua la un corner, a fost de fapt un autogol al lor, un şut deviat în propria poartă. Din păcate, după numai un minut am primit gol din nou. Am fost visători în apărare, acesta e cuvântul, în acest meci. Acum trebuie să uităm cât mai repede acest joc şi să pregătim partida din etapa viitoare. Avem nevoie să câştigăm acasă cu Reşiţa, sincer mă interesează mai mult punctele de pe teren propriu. Vedeţi că toate echipele care se aflau în urma noastră în clasament (n. red.: Alba, Ghiroda, Giarmata, Galda şi Deva) au scos punct sau puncte în această etapă”, a declarat imediat după meci Mircea Alic, antrenorul principal al CS Hunedoara.
CS Hunedoara: Cobliş – Cr. Creciunesc (min. 75 Bloj), Dulap (min. 80 Ionică), D. Creciunesc, Doboş (min. 50 Tecsi) – Bularda, Al. Dan, R. Cristian, Marinca – Vasinc, Marcu (min. 46 Tătulea). Antrenor Mircea Alic