10 medalii naţionale la lupte

Luptătorii de la Inter Petrila, CSS Hunedoara, CSS Petroşani şi CNS CSS „Cetate” Deva au cucerit 10 medalii la Campionatul Naţional rezervat copiilor (12-15 ani), desfăşurat la Târgovişte, la finalul săptămânii.

Inter Petrila, lidera judeţului
Cele mai bune rezultate dintre cele patru cluburi hunedorene participante la Campionatele Naţionale le-a avut Inter Petrila, care a cucerit jumătate dintre medaliile hunedorenilor. Antrenorii Marian Lukacs, Vasile Adomnicăi şi Ion Corbei au „şlefuit” cu pricepere excelentul „material uman” avut la dispoziţie şi au promovat pe podium cinci sportivi. Cristian Ciotir (ctg. 32 kg) şi Olivia Jura (ctg. 34 de kg) au devenit campioni naţionali, după ce au fost cei mai buni de la categoriile lor de greutate. Iosif Szabo (ctg. 38 kg), Ionuţ Muşat (ctg. 53 kg) şi Diana Dănilă (ctg. 44 kg) au cucerit medaliile de bronz.
Bilanţul luptătorilor hunedoreni a fost completat cu cinci medalii obţinute de cluburile din Hunedoara, Petroşani şi Deva. Hunedoara a fost prezentă pe podium prin sportivii Larisa Dulany, medaliată cu argint la categoria 34 kg, şi Răzvan Dumitra, tot argint, la categoria 38 kg, antrenaţi de Emil Nicoară. CSS Petroşani şi-a trecut în cont o medalie de argint prin Dănuţ Feraru (ctg. 53 kg) şi una de bronz prin Covaci Bianca (ctg. 52 kg). În fine, CNS CSS „Cetate” Deva şi-a salvat onoarea prin medalia de argint „smulsă“ de Constantin Mihalca (ctg. 47 kg), antrenat de Suraj Moravan. „E prima lui medalie la Naţionale şi a fost obţinută în condiţiile în care e cu un an mai mic decât adversarii”, a spus antrenorul Suraj Moravan.