Ziua Porţilor Deschise la Apa Prod Deva
Operatorul regional de apă şi canalizare SC Apa Prod SA Deva şi-a deschis ieri porţile bazei de producţie, ocazie cu care a fost inaugurat şi Muzeul Apei Comunitare, unde pot fi văzute diferite expertize şi proiecte de alimentare cu apă vechi de peste 100 de ani.
„Am creat un istoric a ceea ce înseamnă gospodărie comunală în Deva din anul 1909 şi până în prezent, prin care am evidenţiat şi etapele dezvoltării infrastructurii de apă şi canal. Muzeul, construit pe două nivele, cuprinde Sala Pompelor, dar şi o sală în care sunt expuse diferite devize generale, planuri ale conductelor şi ale reţelei de canalizare, şi unele aparate vechi, fabricate chiar şi în anii ’60-’70“, a declarat Victor Arion (medalion), directorul societăţii Apa Prod. Acesta a mai precizat că, tot cu ocazia Zilei Porţilor Deschise, a fost inaugurată şi Secţia de exploatare şi întreţinere din cadrul unităţii, în care a fost montată o staţie de verificare a apometrelor, extrem de necesară pentru buna desfăşurare a activităţii.
Baza de producţie a societăţii Apa Prod, construită anul trecut prin eforturi proprii, cuprinde ateliere, utilaje şi aparatura necesară subunităţilor care asigură distribuţia apei potabile şi colectării apei menajere în 42 de localităţi din judeţ.
Bravo Dle Director Arion,meriti felicitari