West Deva, învinsă acasă de Informatica Timişoara

Aşteptat cu interes, jocul dintre West Deva şi deţinătoarea trofeului, Informatica Timişoara, a fost unul de ţinută, chiar dacă rezultatul final nu este pe placul gazdelor.

Devenii, cu Ion Al-Ioani în formaţie (transferat recent la West Deva), au avut o evoluţie bună în primele 10 minute, reuşind să închidă toate spaţiile de manevră ale timişorenilor. De altfel, experimentatul jucător devean a încercat să îl păcălească pe portarul de la Informatic, în min.3, cu un şut înşelător de la distanţă, dar mingea a trecut milimetric pe lângă bara laterală. Aranjo, Racic şi Simic şi-au creat câteva acţiuni către poarta gazdelor, dar bine coordonaţi, devenii au reuşit de fiecare dată să scape fară gol. Timişoara a schimbat registrul de atac şi în min. 12 reuşesc să înscrie prin Simic, care a trimis o minge cu efect înşelător şi îl păcăleşte pe Kelemen.
Al Ioani nu găseşte coechipier la contraatacul din min. 15 şi pierde o poziţie bună de a se înscrie şi tot el trage în bară, un minut mai târziu. Oaspeţii încep să controleze jocul şi vor înscrie până la pauză prin Aranyo (min. 16) şi din nou Simic (min.17).
Repriza secundă a fost la discreţia oaspeţilor, care au reuşit să se impună fără drept de apel, chiar dacă devenii au mai avut acţiuni, dar nefinalizate. În min. 24 tabela de scor arată 4-0 pentru timişoreni (gol înscris de Fellipe Olivera), dar gazdele reduc din diferenţă şi înscriu unicul lor gol prin veteranul Ion Al Ioani.
Din acest minut, Informatica joacă tot mai incisiv şi va înscrie gol după gol, spre disperarea oficialilor deveni. Au marcat pentru Informatica Simic (min. 25 şi 38), Rakic (min.29), Nastai (min.33) şi Aranjo (min. 33 şi 37). Scor final 1-10 şi Informatica se califică în turul următor al competiţiei.
Au arbitrat: Daniel Pop şi Liviu Chiţă din Piteşti.
West Deva-Kelemen, Gheorghe Fl, Siklodi, Ciobanu, Moldovan, Hordea, Paul Alin, Gavrilă, Al Ioani, Vişan, Mateescu, Herci, antrenor Petru Voica.
Cealaltă echipă din Deva, campioana en titre Autobergamo, s-a impus la Braşov, în faţa formaţiei Colţea 1920 din localitate. Echipa deveană pregătită de Florin Ignat a avut un joc mai uşor pe care l-a dominat. A fost 5 – 1 la pauză, 6 – 2 la final. Pentru Autobergamo Deva, cruciale sunt însă următoarele două etape din Liga I, cu Odorheiu şi Informatica.