Victorie de doi bani

FC Hunedoara a câştigat cu 3-2 meciul cu lidera virtual promovată, Luceafărul Oradea,  însă succesul  valorează cât o ceapă degerată, întrucât partida era fără miză pentru bihoreni, iar alb-albaştrii sunt ieşiţi demult din cursa pentru promovare.

Succes pe burta goală
Tensiunile interne de la FC Hunedoara, provocate de întârzierea achitării salariilor, au fost la un pas să le ofere bihorenilor un succes la masa verde. Alb-albaştrii au fost convinşi cu greu şi cu puţin timp înainte de startul partidei, chiar de finanţatorul Cornel Ene, să intre pe teren. Nemulţumirile şi neînţelegerile au dispărut ca prin farmec în terenul de joc, pentru că fotbaliştii aveau nevoie să-şi demonstreze, pentru liniştea lor,  că sunt mai buni decât cei ai liderei.

Scorul de 3-0, mai puţin periculos ca 2-0
Profitând şi de o replică lipsită de nerv a adversarilor, hunedorenii au controlat autoritar primele 60 de minute şi au reuşit să înscrie trei goluri consecutive. Balul a fost deschis de Todea (23), care a punctat cu un şut din careu sub bara transversală. Acelaşi Todea (min. 34) a mărit diferenţa la 2-0, transformând un penalty. Scorul la pauză putea fi mai mare, dar „torpilele” expediate de P. Păcurar (39) şi Todea (41) au fost respinse de portarul orădean, Miron. Iureşul ofensiv hunedorean s-a mai concretizat o dată, în repriza secundă, când Paul Păcurar (min. 58) a înscris cu un lob peste portar. Învinşi de două ori acasă în acest retur, după ce au condus cu 2-0 (de Unirea Sînnicolau Mare şi FC Timişoara II n.r), hunedorenii au tremurat puţin pentru victorie şi la 3-0. În doar 10 minute, Luceafărul a punctat de două ori prin Roşu (64 din penalty) şi Ianc (75), iar după ce Todea (83) a fost eliminat, pentru un atac violent din spate, situaţia putea să se complice. Cu un om în minus, FC Hunedoara a rezistat totuşi până la capăt şi se poate mândri cu o victorie de palmares în faţa liderei.

FC Hunedoara- Luceafărul Oradea 3-2 (2-0)

C. Moldovan-Samoilă, Tesic, Geacă, Al. Costea (82’ R. Cristian)-V. Ilaş, T. Todea, C. Creţu (89’ Stanciu), P. Păcurar (82’ Vremi)-Şandor (62’ Roiu), M. Ilie (cpt.). Antrenor: Ioan Petcu.
Luceafărul: B. Miron-Letan, Magda (35 Tăut), Cura, Muntean (62 Ember)-Fl. Neaga (cpt.), Ghilea (79’ Bogdan), Swarczkopf, Ianc-Roşu, Paina (46 Lupaşcu). Antrenor: Florin Farcaş.
Au marcat: Todea (23’, 34’-pen.), P. Păcurar (58’)/Roşu (58’-pen.), Ianc (58’).
Eliminat: T. Todea (83’)-„roşu” direct.
Arbitru: Flavius Roşu (Timişoara). Asistenţi: Raul Ghiciulescu şi Călin Cimponeriu (ambii din Lugoj).