Victorie cu consum redus

11 x 1 Robert+Lupu+RomaniaCiprian Marinuţ

Robert Lupu şi Robert Matei, liderii echipei Autobergamo Deva, au făcut parte din linia întâi a echipei naţionale de futsal a României care a câştigat cu scorul de 4-1 (2-0) amicalul cu Franţa, disputat ieri, la Călăraşi. Cei doi au jucat la „ralanti”, menajându-se pentru derbiul cu City’Us Târgu Mureş, programat în 23 martie, în aceeaşi situaţie fiind şi portarul Vlad Iancu, el evoluând doar în repriza secundă.

Mai clar decât o arată scorul
Tricolorii care au ajuns până în sferturile de finală ale Campionatului European „Belgia 2014” au fost net superiori Franţei, echipă aflată la început de drum în futsal. Ca dovadă, echipa pregătită de Nelu Stancea s-a impus la un scor categoric, fără să forţeze deloc, mulţi dintre jucători preferând să se menajeze pentru luptele ce vor urma în campionatul intern. Golurile României au fost marcate de Movileanu (min. 2), Gherman (min. 16), L. Szocs (min. 30) şi Şotârcă (min. 37), iar punctul de onoare al „cocoşilor galici” a fost semnat de Bendound (min. 40), după ce un coechipier ratase o lovitură de penalitate. La partidă a asistat şi preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, iar meciul revanşă se va disputa azi, tot la Călăraşi, de la ora 18.00.

Încurcaţi de amicalele cu „cocoşii”
Cei doi internaţionali deveni care au jucat din primul minut, Robert Lupu şi Robert Matei, au preferat să-şi conserve energia pentru importantul meci din campionat cu City’Us Târgu Mureş. Ca dovadă, liderii echipei devene Autobergamo şi ai naţionalei, nu au mai fost cei mai buni de pe teren, ca în meciurile de la Euro 2014. Portarul devean Vlad Iancu a fost rezervă şi a jucat numai în repriza secundă, când a avut câteva intervenţii sigure. În schimb, Florin Ignat, Mimi Stoica, Cosmin Gherman şi Ion Al-Ioanei, componenţii rivalei City’Us Târgu Mureş, au fost ceva mai activi, iar Gherman a marcat chiar un gol. Rămâne de văzut cât de mult va conta energia consumată în această dublă a naţionalei de aceşti „actori” care vor avea roluri principale în derbiul campionatului dintre City’Us Târgu Mureş şi Autobergamo Deva, programat duminică, 23 martie, la Tg. Mureş.
Lotul României: portari: Vlad Iancu (Auto Bergamo Deva) şi Petrişor Toniţă (United Galaţi); jucători de câmp: Robert Lupu, Florin Matei (ambii Auto Bergamo Deva), Florin Ignat, Dumitru Mimi Stoica, Cosmin Gherman, Ion Al-Ioanei (toţi, City US Tg. Mureş), Marian Şotârcă, Ionuţ Movileanu (ambii Dunărea Călăraşi), Manya Szabolcs, Laszlo Szocs (ambii Futsal Klub Odorheiu Secuiesc) şi Radu Pisică (CSMS Iaşi). Antrenor: Nelu Stancea.