„Veteranii“ au adus medaliile de aur pentru ţara noastră

Ovidiu Mănăstire

Singurele medalii pentru gimnastica românească la campionatele Europene de la Cluj-Napoca au venit în finalele pe aparate.
După ce Marian Drăgulescu (foto stânga) a devenit campion european la sol, la vârsta de 36 de ani, singurele reprezentante ale României în finalele pe aparate, Cătălina Ponor (foto dreapta) şi Larisa Iordache, au urcat pe podium la bârnă. Cătălina Ponor a cucerit titlul european, fiind notată cu 14.566, iar Larisa Iordache şi-a adjudecat medalia de bronz, cu nota de 13.966. Între gimnastele românce, pe locul doi al finalei de la bârnă s-a clasat olandeza Eythora Thorsdottir, cu 14.066.
Gimnastele devene, departe de podiumul european
Sportivele Ioana Crişan şi Olivia Câmpian, legitimate la CNS Cetate Deva, s-au clasat pe locurile 18, respectiv 23, în finala concursului de individual compus. Aflate la prima lor competiţie de un asemenea nivel, tinerele sportive devene au câştigat în primul rând la capitolul experienţă.
Desemnate să reprezinte România în concursul de individual compus, Olivia Câmpian şi Ioana Crişan au avut prestaţii departe de pretenţiile pentru medalii în calificări. Astfel, Olivia Câmpian s-a clasat pe locul 26, cu 50.481 puncte, iar Ioana Crişan pe poziţia a 29-a, cu 50.199 puncte. În finală, unde au acces 24 de gimnaste, maximum câte două din fiecare ţară, Ioana Crişan a făcut un concurs mai bun decât în calificări, terminând pe locul 18, cu 51.032 puncte. În schimb, Olivia Câmpian a evoluat ceva mai slab, terminând pe locul 23, penultimul, cu 50.106 puncte. Campioană europeană absolută a devenit britanica Elissa Downie, cu 55.765 puncte, urmată pe podium de Zsofia Kovacs (Ungaria), cu 55.432 puncte şi Melanie De Jesus Dos Santos (Franţa), cu 55.065 puncte.